Ειδησεογραφικό site

Ο Ολυμπιακός «γονάτισε» την Γουέστ Χαμ 2-1

47

Ο Θρύλος του Φορτούνη κέρδισε την σπουδαία Γουέστ Χαμ (2-1)που… δείπνησε στην «κόλαση» του Πειραιά και κατάλαβε τι θα πει Ολυμπιακός!

Εδώ είναι… Πειραιάς! Ο κόσμος έδωσε το σύνθημα πριν την έναρξη του παιχνιδιού με το εντυπωσιακό κορεό που δημιούργησε και οι «πολεμιστές» του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έστειλαν στην… Κόλαση τους παίκτες της Γουέστ Χαμ. Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να «πατάνε» την κάτοχο του Europa Conference League στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης» και να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη (2-1), για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που ήταν πραγματικά απολαυστικός και θα μπορούσε να είχε σκοράρει ακόμα περισσότερα γκολ. Σπουδαία εμφάνιση από τον Κώστα Φορτούνη, που έβαλε γκολάρα στο 33’ και άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο. Το 2-0 έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ροντινέι, με την Γουέστ Χαμ να πολύ δύσκολες στιγμές στο φαληρικό γήπεδο και να γλιτώνει το 3-0 τουλάχιστον δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο.  Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν, σε μια ανύποπτη φάση, στο 87’ με τον Πακετά.

Μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη για τον Ολυμπιακό, που έφτασε τους 4 βαθμούς και έκανε καθοριστικό βήμα για την 3η θέση του ομίλου, ενώ παράλληλα ξαναμπήκε στο κόλπο για την πρόκριση, αφού οι Γουέστ Χαμ και Φράιμπουργκ που βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις έχουν από 6 πόντους. Τελευταία η Μπάτσα Τόπολα με 1 βαθμό