Ειδησεογραφικό site

Επεισόδια στη Ριζούπολη στη νίκη της ΑΕΚ επί του Αχαρναϊκού (2-1)

42

Το 4Χ4 στον 1ο όμιλο της Β΄ Εθνικής έκανε η ΑΕΚ, μετά από απίστευτη ανατροπή επί του Αχαρναϊκού στη Ριζούπολη (2-1).

Η Ένωση βρέθηκε να χάνει από την ομάδα του Μενιδίου με 1-0 μέχρι το 91ο λεπτό, μετά το γκολ του Γιέσιτς στο 26΄  από το απευθείας κτύπημα φάουλ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Ντακόλ κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά και στο έκτο με το πλασέ του Μπρέσεβιτς οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη. Αξίζει να επισημανθεί ότι και οι δύο σκόρερ της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγές.

Το ματς, πάντως, «σημαδεύτηκε» από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα έξω από το γήπεδο της Ριζούπολης. Μεγάλη μερίδα οπαδών της ΑΕΚ επιχείρησε να εισέλθει στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο, με αποτέλεσμα να συγκρουστούν με τις δυνάμεις των ΜΑΤ. Οι αστυνομκοί έκαναν χρήση χημικών, με αποτέλεσμα να γίνει αποπνικτική η ατμόσφαιρα στη Ριζούπολη στη διάρκεια του αγώνα.

Ο διαιτητής Φώτης διέκοψε το ματς για περίπου 15 λεπτά στο 14΄ μέχρι να διαλυθούν οι καπνοί. Ακολούθησε και δεύτερη διακοπή στις καθυστερήσεις όταν μετά τα γκολ της ΑΕΚ δεκάδες οπαδοί της μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.