Ειδησεογραφικό site

Στίβος: Σκύλος κυνηγούσε μαραθωνοδρόμο στο Μπουένος Αϊρες και τον έκανε να χάσει τη κούρσα

22
Απίστευτο περιστατικό την περασμένη Κυριακή στην Αργεντινή, όπου ο Ρόμπερτ Νγκένο ήταν 4 χιλιόμετρα μακριά από τη νίκη, μέχρι που ένας σκύλος του επιτέθηκε και άρχισε να τον κυνηγά.

Αγνωστο πως, ο σκύλος, που είχε και… ενδυμασία, δείγμα του ότι δεν ήταν αδέσποτο, είδε τον Κενυάτη δρομέα να τρέχει προς τον τερματισμό, με ασφαλή διαφορά από τους υπόλοιπους, και άρχισε να τον κυνηγά.

Ο Νγκένο έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και αντία να κάνει τον αγώνα του, έτρεχε να σωθεί από το σκυλί το οποίο τον κυνηγούσε αγριεμένο.

Χρειάστηκε η παρέμβαση των θεατών για να σταματήσουν τον σκύλο και να μπορέσει να σηκωθεί ο αθλητής, αλλά ήταν ήδη αργά αφού η νίκη είχε χαθεί.

Οι Κιπλάγκατ και Τανούι τον προσπέρασαν και έμεινε να δίνει μάχη με τον Κίπτου για την τρίτη θέση. Τελικά τερμάτισε τρίτος με χρόνο 2:10.00