Ο Ολυμπιακός έβαψε… ερυθρόλευκη την κούπα στη ματσάρα με τον ΠΑΟΚ!

33

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που έληξε με 2-2 και οδηγήθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-4 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Super League Κ17

ρυθρόλευκη βάφτηκε η κούπα του πρωταθλήματος της Super League Κ17! Σε έναν απολαυστικό τελικό με τρομερό ρυθμό και γκολάρες, ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-4 του ΠΑΟΚ στην παράταση (σσ. 2-2 κανονική διάρκεια) και στέφθηκε πρωταθλητής με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λίγδα και Κωστούλα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή και απειλώντας διαρκώς την αντίπαλη εστία αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ από τα μισά του πρώτου μέρους και μετά να ανεβαίνουν στο γήπεδο, έχοντας τις στιγμές τους για να βρουν ένα γκολ. Το οποίο και τελικά ήρθε στο 45’+2’ όταν ο Κεσίδης έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και όταν την έδιωξε ξανά, οι διαιτητές έδειξαν πως είχε περάσει τη γραμμή της εστίας (0-1) σε μια πολύ δύσκολη φάση.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας εκ νέου στο 51ο λεπτό για να πάρουν αέρα δύο τερμάτων. Με τον Κεσίδη να εκτελεί το κόρνερ και τον Καλαϊτσίδη να σκοράρει με κεφαλιά για το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Πενυμονίδη και τελικά μείωσε στο σκορ στο 61’ με τον Κωστούλα να γράφει το 2-1.

Αυτή το γκολ έδωσε έξτρα ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους» που πίεζαν ασφυκτικά για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στο 81ο λεπτό! Σκόρερ ο Λίγδας, ο οποίος με τρομερή εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-2! Με το σκορ να μένει ως έχει ως το φινάλε και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το ξεκίνημα της παράτασης βρήκε τον Ολυμπιακό να σκοράρει εκ νέου, με τον Λίγδα να υπογράφει την ανατροπή (3-2). Το ματς είχε τρελό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 103’ με υπέροχη κεφαλιά του Τσομπάνη για το 3-3. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι είχε μπόλικο δρόμο ακόμη, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια.

Με τους «ερυθρόλευκους» να είναι καλύτεροι και να μπαίνουν και στο δεύτερο μέρος της παράτασης με γκολ, αφού ο Κωστούλας με τρομερό τελείωμα έγραψε το 4-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα δε, η ομάδα του Μαυρογεννίδη βρήκε για πέμπτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με διαγώνιο σουτ του Λιατσικούρα!

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, ο ΠΑΟΚ βγήκε όλος μπροστά και τα έπαιξε όλα για όλα. Μείωσε στο 119’ με το ωραίο πλασέ του Τσομπάνη σε 5-4 και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν το κατάφερε. Με τους «ερυθρόλευκους» να γίνονται ένα κουβάρι για την κατάκτηση του τροπαίου και οι «ασπρόμαυροι» να είναι απογοητευμένοι και στεναχωρημένοι για την απώλειά του, παρά την υπερπροσπάθεια που έκαναν