Μπάσκετ γυναικών: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με ανατροπή από το -20 κόντρα στον Παναθηναϊκό

21

Πρωταθλητής Ελλάδας για 7η φορά στην ιστορία του είναι ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ γυναικών μετά τη νίκη του με 87-83 επί του Παναθηναϊκού αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 20 πόντους, κάνοντας έτσι το 4-1 στις νίκες.

Οι ερυθρόλευκες ήθελαν τη νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο και οι πράσινες για να μειώσουν 3-2 στις νίκες. Και η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 8-2 και στη συνέχεια με +10 (6-16) χάρη στην Κάρτερ, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (24-33).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τις πράσινες στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού με σερί 9-0 πήγαν στο +18 (24-42) και ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις από την Γκούσταφσον και να μειώνει σε 40-50, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 42-55.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (42-59) και λίγο μετά πήγε και στο +19 (45-64) με τρίποντο της Παυλοπούλου. Ήταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι… δεν υπήρχε γυρισμός για τις ερυθρόλευκες, αλλά τελικά δεν ήταν έτσι. Αντιθέτως, με Αγιούσο – Γκούσταφσον – Σπυριδοπούλου ο Ολυμπιακός μείωσε σε 55-64 και στη συνέχεια, με τη Νικολοπούλου να μπαίνει μπρος, πλησίασε και στο -3 (69-72).

Η ψυχολογία ήταν, πλέον, υπέρ των ερυθρόλευκων, με τις Νικολοπούλου και Γκούσταφσον να συνεχίζουν ακάθεκτες στην 4η περίοδο και να δίνουν στον Ολυμπιακό το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 37′ με 79-77 και τελικά και τη νίκη με 87-83, με το 7ο πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου να είναι γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83