Ειδησεογραφικό site

Europa League: Έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός – Ξέσπασε στην Αστάνα (4-1)

38

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να «σκορπίσει» την Αστάνα στον κρύο αέρα του Φαλήρου, να πετύχει τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες στον 2ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ και να φτάσει στην κορυφή τον ΑΠΟΕΛ, που έχασε στην Ελβετία (1-3) από τη Γιουνγκ Μπόις.

Στο σημείο εκείνο τα μάτριξ του «Γ. Καραϊσκάκης» έγραφαν 3-0 και το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, με την πρωταθλήτρια Καζακστάν να έχει πέσει στο «καναβάτσο» σαστισμένη και ανήμπορη να προβάλει αντίσταση.

Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό δίνοντας γρήγορο τέμπο και με συνεχείς πλευροκοπήσεις δημιουργούσαν καταστάσεις στην περιοχή του Έριτς.

Το σκορ άνοιξε στο 25΄ ο Φιγκέιρας από έξοχη προσπάθεια του Φορτούνη, που διέλυσε την άμυνα της Αστάνα από δεξιά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Πορτογάλο, ο οποίος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έζησαν εφιαλτικές στιγμές και μέσα σε ένα δίλεπτο δέχθηκαν ισάριθμα γκολ. Στο 33΄ ο Ελιονούσι πήρε την πάσα του Μιλιβόγεβιτς και πλάσαρε έξοχα με το αριστερό αφήνοντας όρθιο τον Έριτς, ενώ στο 34΄ ο Σεμπά έφυγε στην κόντρα από πάσα του Νορβηγού και τελείωσε ωραία τη φάση για το 3-0.

Στο 37΄ η Αστάνα είχε δοκάρι με τον Άνισιτς και κατόρθωσε να μειώσει στο 54΄ από σοβαρό λάθος του Λεάλι, που έδωσε την μπάλα στον Καβανάγκα κι εκείνος πλάσαρε από μακριά σε άδεια εστία.

Στο 58΄ ο Κάνιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για πολύ σκληρό φάουλ στον Φορτούνη και στο 65΄ ο Σεμπά ολοκλήρωσε μια εξαιρετική εμφάνιση γράφοντας το 4-1 ύστερα από αντεπίθεση για… σεμινάριο, και την τελική πάσα στο δεύτερο δοκάρι να βγαίνει από τον Καρντόσο.