Champions League: Μίλησαν οι έδρες – Όλα τα γκολ της Τρίτης (Βίντεο)

26

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με έναν εκπληκτικό Ντεπάι στη σύνθεσή της, έκανε το καθοριστικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας 3-1 την Μπριζ. Ηττα για τον ΑΠΟΕΛ από την Αστάνα, νίκες για Λάτσιο, Μπάτε Μπορίσοφ και Σπόρτινγκ Λισαβόνας εντός έδρας.

Αστάνα-ΑΠΟΕΛ 1-0

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που έχανε τις ευκαιρίες αλλά η Αστάνα αυτή που πήρε τη νίκη, στην πρώτη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων για την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τζολτσίγιεφ στο 12ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπριζ 3-1

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με αυτογκόλ του Κάρικ και προβάδισμα της Μπριζ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», η Γιουνάιτεντ βρήκε στο πρόσωπο του Μέμφις Ντεπάι τον λυτρωτή για την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο νεαρός Ολλανδός με δύο υπέροχες προσπάθειες πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ανέτρεψε την κατάσταση και ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις, αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του Λουίς Φαν Χάαλ ενόψει του επαναληπτικού.

Λάτσιο-Λεβερκούζεν 1-0

Το γκολ του Κεϊτά στο 77ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση στο «Ολύμπικο» της Ρώμης ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Λεβερκούζεν, δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην ιταλική ομάδα. Βασικός με καλή απόδοση, αγωνίστηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1

Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στη Λισαβόνα με την Σπόρτινγκ να παίρνει έστω και δύσκολα τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκουτιέρες στο 12′, ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε πέναλτι του Ντουμπιά όμως ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα για το 1-1 με πλασέ στο 27′. Τελικά ο Σλιμανί ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους Πορτογάλους, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη.