Σε χέρια ερυθρόλευκα η πρώτη κούπα- Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 52-67

23
Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που είχε… σταματήσει τον περασμένο Ιούνιο όσον αφορά τα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην κατάκτηση του Super Cup ενώ έφτασαν αισίως στις 8 σερί νίκες απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό τους. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, αλλά ένα σερί στην 3η περίοδο ένα σερί για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με το οποίο η διαφορά έφτασε και στο +11 στάθηκε αρκετό για να «γράψει» την ιστορία του πρώτου ντέρμπι «αιωνίων».

Έκτοτε μπόρεσαν οι «ερυθρόλευκοι» να διαχειριστούν το ματς και να μην κινδυνεύσουν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Μουσταφά Φάλ (12π., 5ασ., 5ριμπ.) ήταν ο υπεύθυνος για να φτάσει η διαφορά σε διψήφια νούμερα, ο Βεζένκοβ είχε double double (12π., 11ριμπ.) ενώ από 9 πόντους είχαν οι Μπολομπόι (και 9 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος έχοντας μόλις 17/50 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 7/25 τρίποντα και τον Γκριγκόνις να μένει σε μόλις 0/9 σουτ.

Το ματς

Κλείσιμο

Περισσότερο… φορτσάτος «πάτησε» το παρκέ του τελικού ο Παναθηναϊκός. Προσπαθώντας να αναχαιτίσει το παιχνίδι των Βεζένκοβ και Φαλ και συνάμα να «κόψει» την δημιουργία των «ερυθρόλευκων» κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 στο 3′ έχοντας πάρει τους επτά πόντους από τον Ντέρικ Γουίλιαμς. Σ’ εκείνο το σημείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ θέλοντας να αλλάξει τα… κακώς κείμενα της ομάδας του. Και το έκανε. Δύο ελεύθερα τρίποντα από τον Κάνααν έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (9-8) ενώ το σερί ανέβηκε στο 10-0 για το 9-12 υπέρ των Πειραιωτών στο 7′.

Ο Παναθηναϊκός είχε μείνει χωρίς πόντο για ένα πεντάλεπτο (!) και το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός προκειμένου να πάρει το μομέντουμ και να φτάσει στο σημείο να προηγηθεί και με επτά πόντους διαφορά (11-18). Ουσιαστικά το συνολικό επιμέρους ήταν 16-2 μέχρι να «κλείσει» το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-18. Οι Βεζένκοβ και Κάνααν είχαν σημειώσει τους 12 από τους 18 πόντους του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο έχοντας 7/14 εντός παιδιάς και περισσότερα ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό (9-5). Αντίστοιχα οι «πράσινοι» είχαν 6/15 σουτ με 1/6 τρίποντα, εκ των οποίων τα πέντε ήταν συνεχόμενα άστοχα!
Η διαφορά επέστρεψε στους έξι πόντους (17-23) στο 12′ καθώς ο Ολυμπιακός «πατούσε» καλύτερα στο παρκέ και αυτό χάρη στον εξαιρετικό Τζοέλ Μπόλομποϊ. Ο Αμερικανός είχε αναστατώσει την ρακέτα του «τριφυλλιού» αλλά από τη στιγμή που ο Ράντονιτς επέμενε στην ίδια άμυνα με συνεχή πίεση, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να πραγματοποιήσει σερί 7-0 για το προσπέρασμα με 24-23 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Και πάλι. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δικό του 6-0 για το 26-32 αλλά σ’ εκείνο το σημείο… ανέλαβε δράση ο Πάρις Λι ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια (32-32) λίγο πριν από το ημίχρονο (34-37).Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στο πρώτο μισό του ματς 9/15 δίποντα αλλά και 4/14 τρίποντα (!) όπως επίσης και επτά λάθη. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» είχαν ακριβώς τα ίδια σουτ έξω από τα 6.75 μετρα (4/14τρ.) με τον Γκριγκόνις να είχε 0/4 σουτ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι να καταλάβουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού τι συμβαίνει, δέχθηκαν σερί 7-0 με το οποίο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε «διψήφια» επίπεδα (34-44). Η δυστοκία των «πρασίνων» συνεχίστηκε καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου είχαν σκοράρει μόλις δύο βολές και κάπως έτσι ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει και στο +11 (36-47) υπέρ των Πειραιωτών. Μάλιστα στο 29′ η διαφορά έφτασε και στο +13 (43-56) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη στην 3η περίοδο για τους «ερυθρόλευκους». Ήταν ένα διάστημα όπου ο Μουστάφα Φαλ είχε κάνει όλη τη ζημιά καθώς μέχρι τη στιγμή που έγινε αλλαγή είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου ούτε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα και ήταν πολύ κακός επιθετικά, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιξε τόσο… όσο για να διατηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Στο 34′ προηγήθηκε με +16 πόντους (45-61) και ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Είναι χαρακτηριστικό ότι έως εκείνο το σημείο η ομάδα του Ράντονιτς μετρούσε μόλις 33% στα σουτ με 14/42 ενώ παράλληλα είχε χάσει κατά κράτος και την μάχη των ριμπάουντ .

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67