Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 1-0: Θρυλική πρόκριση στους «32» του Europa League

40

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 87′ ο Ολυμπιακός λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε την 3η θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση του Europa League – Οι Πειραιώτες στάθηκαν τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Σέρβοι έχασαν πέναλτι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν πανάξια στη νίκη στο τελευταίο τους παιχνίδι για φέτος στο Champions League.
Έστω και με αρκετή δόση άγχους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για το Europa League, δίνοντας συνέχεια στην ευρωπαϊκή του περιπέτεια. Έχοντας χάσει ένα… τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στον ανίκητο Μπόργιαν κάτω από τα δοκάρια του Ερυθρού Αστέρα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς λυτρώθηκαν χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 87′. Πήραν τη νίκη με 1-0 και είναι αυτοί που συνεχίζουν στους 32 του Europa League. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το ματς με 27 τελικές, έχοντας τεράστιες ευκαιρίες με τους Ποντένσε και Ελ Αραμπί μεταξύ άλλων, όμως στο τέλος κατάφεραν να βρουν το γκολ που τόσο έψαχναν και να πάρουν την τρίτη θέση στον όμιλο