Σοκάρει η ρατσιστική επίθεση στον Εμβιλά μετά το ντέρμπι: «Μαϊμού, φάε μερικές μπανάνες…»

57

Ο Γιαν Εμβιλά δέχτηκε ρατσιστική επίθεση μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο – Το απαράδεκτο μήνυμα που έλαβε στα social media ο Γάλλος μέσος
Ο Γιαν Εμβιλά μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με 1-1, έβγαλε στη φόρα ένα μήνυμα που δέχτηκε στα social media, όπου δέχεται χυδαία ρατσιστική επίθεση από άγνωστο.

Ο Γάλλος μέσος των ερυθρόλευκων, που ήταν εκ των κορυφαίων στο ντέρμπι με το τριφύλλι δημοσίευσε στον προσωπικό του λογαριασμό την επίθεση που του έκανε ένας άγνωστος, με ένα απαράδεκτο σχόλιο.

Συγκεκριμένα, λίγες ώρες μετά το ματς και τη σπουδαία εμφάνιση του Ολυμπιακού, που μέχρι το 96ο λεπτό επικρατούσε με 1-0, όμως ο Δανός ρέφερι, Γιάκομπ Κέλετ είχε αντίθεση άποψη, ο Εμβιλά έλαβε ένα χυδαίο μήνυμα το οποίο κοινοποίησε εκφράζοντας τη δυσαρέσκεια του για το… ρατσιστικό παραλήρημα του αγνώστου.

Το μήνυμα που έστειλε άγνωστος στον Εμβιλά: «Εεε μαϊμού, πήγαινε φάε μερικές μπανάνες και άσε το ποδόσφαιρο για εμάς». Από την πλευρά του όμως ο Γάλλος μέσος απάντησε στην επίθεση που δέχτηκε και έγραψε χαρακτηριστικά: «Αυτός ο ηλίθιος έχει πρόβλημα για να στέλνει τέτοια μηνύματα το 2022.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό συνέβη μετά από το ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από την αισχρή διαιτησία του Δανού ρέφερι, που αλλοίωσε το αποτέλεσμα με το αστείο πέναλτι που έδωσε στο 97ο λεπτό στον Παναθηναϊκό, με τον Σπόραρ να φέρνει το ματς στα ίσια και να «κλέβει» από τον Ολυμπιακό μια νίκη που μέχρι εκείνη την ώρα κρατούσε στα χέρια του, χάρη στο τέρμα του Μπιέλ στο 94ο λεπτό.