Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ 3-1: Ο Μπέιλ και ο τραγικός Κάριους έδωσαν την 13η κούπα στη «βασίλισσα»!

607

Με την Ρεάλ να κατακτά την 13η «κούπα» της και τρίτη συνεχόμενη ολοκληρώθηκε ο σπουδαίος τελικός του Champions League στο Κίεβο.

Το 3-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Ζινεντίν Ζιντάν να βλέπει τον Μπέιλ να αναδεικνύεται σε «χρυσή» αλλαγή, πετυχαίνοντας τα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση, ενώ, στον αντίποδα, ο Κλοπ είχε την ατυχία να χάσει τον Σαλάχ μόλις στο 30′ και να δει τον Κάριους να εξελίσσεται σε μοιραίο για μια ακόμη φορά, φέροντας ακέραιη την ευθύνη για δύο από τα τρία γκολ που δέχθηκε.

Το α’ ημίχρονο

Πιο επιθετική η Λίβερπουλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθεί να επιτεθεί από τον άξονα, με κάθετες μπαλιές σε Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο. Κρατάει ωστόσο η άμυνα των Μαδριλένων.
champions16

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ήρθε ωστόσο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 16ο λεπτό, με τον Πορτογάλο να σουτάρει άουτ από πλάγια αριστερά, σε κόντρα επίθεση της «βασίλισσας».

Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι, δίχως ωστόσο να φτάνει με αξιώσεις στην εστία του Κάριους. Η Λίβερπουλ έδειχνει να κερδίζει τον χώρο του κέντρου και στο 23′ έχασε διπλή ευκαιρία, με το σουτ του Φιρμίνο να κοντράρει σε πόδια αμυντικών και τον Κέιλορ Νάβας στη συνέχεια να μπλοκάρει το διαγώνιο σουτ του Άρνολντ.
champions13
Στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, ήρθε η μεγάλη ανατροπή, που ενδεχομένως να κρίνει τον τελικό. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ αποχώρησε τραυματίας, έπειτα από… λαβή του Σέρχιο Ράμος, ο οποίος δεν είδε ούτε καν την κίτρινη κάρτα! Ο Αιγύπτιος μάλιστα αποχώρησε κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Άνταμ Λαλάνα να παίρνει τη θέση του.