Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

102

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου καθώς με το 3-1 δεν άφησε περιθώρια ονείρων στον μαχητή ΠΑΣ Γιάννινα. Τα 2 γκολ του Ελ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο τέλειωσαν νωρίς τον ημιτελικό. Μόλις για 5′ ο «Άγιαξ» ξαναμπήκε στο… κόλπο με το γκολ του Καρτάλη, πριν ο Μπρούμα διαμορφώσει το τελικό σκορ. Kόκκινη ο Χολέμπας στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη διαδοχική φορά. Νίκησε 3-1 στο Φάληρο τον ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη σε δύο γκολ του Αραμπί και ένα του Μπρούμα.

MVP: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έβαλε δύο γκολ, ενώ ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στη φάση του τρίτου γκολ. Ο Μαροκινός ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, ο πιο καθοριστικός, αυτός που έβαλε τις βάσεις για να κατακτηθεί η πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό του Κυπέλλου.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όσο το παιχνίδι έμενε στο 0-0, ο ΠΑΣ ήλπιζε. Ο Πίρσμαν, ωστόσο, άπλωσε το χέρι όταν σούταρε ο Μπρούμα στο 25′, με αποτέλεσμα να καταλογιστεί πέναλτι. Ο Αραμπί το αξιοποίησε και άνοιξε ο δρόμος για την «ερυθρόλευκη» επικράτηση.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Μπρούμα έκανε εξαιρετικό 70λεπτο. Προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ, έβαλε γκολ, θα μπορούσε να βάλει περισσότερα αν ήταν πιο ουσιαστικός. Από κοντά του όμως και ο Μασούρας. Αυτοί οι δύο και ο Αραμπί συνέθεσαν φοβερή τριάδα.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Χοσέ Χολέμπας είδε κίτρινη στο 52′ και μία δεύτερη στο 90′, την οποία θα μπορούσε να αποφύγει. Εκνευρίστηκε μετά το μαρκάρισμα που του έκανε ο Κάστρο, με αποτέλεσμα να απαντήσει και να αποβληθεί.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Πολωνός διαιτητής Pawel Raczkowski είχε μπόλικη δουλειά είναι η αλήθεια. Υπήρξαν μπόλικα μαρκαρίσματα μέσα στις δύο περιοχές, αλλά πέναλτι καταλόγισε μόνο στη φάση του χεριού που έκανε ο Πίρσμαν. Από εκεί και πέρα, ήταν σωστή η αποβολή του Χολέμπας, όπως και οι περισσότερες κίτρινες κάρτες που μοίρασε.