Ειδησεογραφικό site

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0: Ερυθρόλευκη κυριαρχία με υπογραφή Ελ Αραμπί

68

Ο… killer Ελ Αραμπί με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, έβαλε φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του στο ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει εμφατική νίκη (3-0) επί της ΑΕΚ και να ξεφεύγει κι άλλο στην κορυφή (το τρίτο γκολ σημειώθηκε με πέναλτι από τον Βαλμπουενά στις καθυστερήσεις). Η Ένωση, στο ντεμπούτο του Μανόλο Χιμένεθ, έπειτα από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο δεν εκμεταλλεύτηκε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες που είχε στη συνέχεια με Σιμόες και Μάνταλο και το πλήρωσε παρουσιάζοντας ξανά τη γνωστή της προβληματική ανασταλτική λειτουργία, η οποία την τιμώρησε για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν. Ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή συνεχίζει να προελαύνει στην κορυφή, ενώ για την Ένωση πέφτουν και τυπικά οι τίτλοι τέλους μένοντας 11 βαθμούς μακριά από τους ερυθρόλευκους.