H «βασίλισσα» επέστρεψε στο θρόνο της μετά από 12 χρόνια-Η «Σταχτοπούτα» Ατλέτικο δεν τα κατάφερε (Βίντεο)

33

Με 4-1 και αφού χρειάστηκε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα η ομάδα του Αντσελότι κατέβαλε την αντίσταση της Ατλέτικο Μαδρίτης για να γράψει ιστορία καθώς έγινε η μοναδική ομάδα που φτάνει το διψήφιο αριθμό Κυπέλλων Πρωταθλητριών/Champions League.

Ήρωας  αποδείχθηκε ο Σέρχιο Ράμος, ο οποίος με κεφαλιά στο 93΄ έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας το γκολ με το οποίο ο Γκοντίν είχε δώσει το προβάδισμα στην Ατλέτικο από το 36ο λεπτό.

Η Ατλέτικο έφτασε για δεύτερη φορά μετά το 1974 στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε. Η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε ένα λεπτό μακριά από την κατάκτηση του τίτλου αλλά η κεφαλιά του Ράμος της στοίχισε, τελικά, το κύπελλο. Παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να διαχειριστούν την αναγκαστική αλλαγή του Ντιέγκο Κόστα από το 9΄ οι ροχιμπλάνκος βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και μέχρι το 110΄ ήταν ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

Τότε ήταν που ο Γκάρεθ Μπέιλ αποφάσισε να ξεπληρώσει λίγα από τα 100 εκατομμύρια που δαπάνησε η Ρεάλ για την απόκτησή του και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους μερένχες.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δύσκολη για την Ατλέτικο η οποία από τη μια απογοητευμένη από την ισοφάριση του τελευταίου λεπτού της κανονικής διάρκειας και από την άλλη εκνευρισμένη από τα σφυρίγματα του Ολλανδού Κάιπερς κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα δύο γκολ. Το 3-1 έγραψε ο Μαρτσέλο και το τελικό 4-1 ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.