Αποκλεισμός-ντροπή για ΑΕΚ που… μένει Ελλάδα!

117

Με μια τεράστια αποτυχία ξεκινάει τη χρονιά η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από την Βελέζ Μόσταρ στα πέναλτι και αποχαιρέτησε από… Ιούλιο την Ευρώπη!

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι οι Βόσνιοι ήθελαν να εκνευρίσουν τους παίκτες της Ένωσης και όσους ήταν στο ΟΑΚΑ, τόσο με τα μαρκαρίσματά τους όσο και με τις διαμαρτυρίες τους. Οι κιτρινόμαυροι, πάντως, προσπαθούσαν να μην επηρεαστούν από αυτά και απείλησαν για πρώτη φορά στο 10′ με το σουτ του Αραούχο, ο οποίος ήταν αυτός που είχε και τη δεύτερη καλή στιγμή με κεφαλιά στο 25′.

Η ΑΕΚ, όπως αναμενόταν, είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν στην επίθεση, έχοντας πάντως δυσκολίες στο να βρει διαδρόμους. Και όταν, τελικά, τους βρήκε, είδε τον Αραούχο να αστοχεί στο 34′ από πολύ καλή θέση, ενώ τρία λεπτά μετά, σε νέα προσπάθεια του Αργεντίνου, ο Μπογκντάνοβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο πολύ καλές ευκαιρίες της Ένωσης, ήρθε και η μεγάλη διπλή της Βελέζ. Ηταν στο 36′, όταν ο Στάνκοβιτς είπε «όχι» στους Ράντοβατς και Ζαΐμοβιτς, κρατώντας το 0-0. Αυτό θα μπορούσε να αλλάξει και να γίνει 1-0 στο 52′ αλλά ο Τάνκοβιτς αστόχησε από πολύ καλή θέση, με τον Μιλόγεβιτς να τον βγάζει στο 62′ για να βάλει τον Ανσαριφάρντ, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2.

Η ΑΕΚ είχε τη μπάλα και πίεζε αλλά δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να σκοράρει, κινδυνεύοντας μάλιστα σοβαρά να δεχθεί αυτή γκολ στο 69′, αλλά ο Λε Ταλέκ έκανε σωτήρια προβολή στον Τσόσιτς. Η ώρα περνούσε, το άγχος έκανε την εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ και έγινε πιο έντονο στο 80′, όταν ο Γκαρσία έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0.

Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργειά του αφού αμέσως μετά άφησε τη θέση του στον Αλμπάνη, ο οποίος θα μπορούσε να σκοράρει στο 89′ και να στείλει το ματς στην παράταση αλλά δεν το έκανε, για να έρθει τελικά η λύτρωση για την Ένωση στο… 90’+8′ (9 λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις) από τον Μάνταλο, για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο οι κιτρινόμαυροι είχαν την υπεροχή αλλά όχι και τις φάσεις για να βάλουν το δεύτερο γκολ, με τα πάντα τελικά να κρίνονται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου