Τσιτσιπάς-Φέντερερ 2-0 (6-3, 6-4) – Ο βασιλιάς Ρότζερ, υποκλίθηκε στον πρίγκιπα Στέφανο!

33

Ιστορική νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά που επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-4) του Ρότζερ Φέντερερ στον ημιτελικό του ATP Finals. Ο Έλληνας τενίστας έπαιξε σαν… νούμερο 1 και δεν άφησε περιθώρια στον πολύ μεγάλο αντίπαλό του. Ο τελικός της διοργάνωσης είναι αύριο (20:00 ώρα Ελλάδας) και ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα μάθει τον αντίπαλό του απόψε μετά το ματς Τιμ – Ζβέρεφ (22:00). Ο 9ος τελικός στην καριέρα του Τσιτσιπά θα είναι αυτός στο Λονδίνο
Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αποκρούοντας το break point του Φέντερερ στο πρώτο γκέιμ και στη συνέχεια έκανε μπρέικ εκείνος στον Ελβετό, το οποίο του έδωσε ένα προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος του σετ παρ’ ότι στο 7ο γκέιμ ο Φέντερερ προηγήθηκε με 0-40, αλλά ο Στεφ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και εν συνεχεία να πάρει το σετ -με 6-3 γκέιμ- και να προηγηθεί με 1-0
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με break του Τσιτσιπά νωρίς δηλαδή, το οποίο όμως στη συνέχεια απαντήθηκε από τον Φέντερερ για το 2-2 στα γκέιμ. Ο Στέφανος όμως έκανε εκ νέου break στο σερβίς του Ελβετού και εκεί φάνηκε ότι η πλάστιγγα έγειρε ολοκληρωτικά προς τη μεριά του Έλληνα τενίστα ο οποίος εντέλει επικράτησε και στο δεύτερο σετ με 6-4 και πήρε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του ATP Finals στο Λονδίνο για πρώτη φορά στην καριέρα του