Ειδησεογραφικό site

Τετρακίνητος Ολυμπιακός πάτησε την Αϊντχόφεν!

26

Στο ροκ παιχνίδι του Φαλήρου, οι Πειραιώτες επικράτησαν 4-2 της Αϊντχόφεν, με καρέ σκόρερ και έγιναν φαβορί για εισιτήριο που οδηγεί στους «16» του Europa League.

Εντελώς… τρελό το πρώτο μέρος, το οποίο δεν ήταν για καρδιακούς, με τον Μπουχαλάκη να ανοίγει το σκορ στο 9’ με κεφαλιά, ενώ ο Ζάχαβι ισοφάρισε με κάπως τυχερό τρόπο στο 14’, όταν και κόντραρε στον Παπασταθόπουλο το σουτ του. Ο Εμβιλά (37’) εκτέλεσε τον Εμβογκό με σουτ εκτός περιοχής, αλλά και πάλι ο Ισραηλινός «απάντησε» στα… καπάκια (40’), αλλά αυτήν τη φορά με κεφαλιά.

Ο Ελ Αραμπί είχε τον τελευταίο λόγο στο α’ ημίχρονο, αφού και έκλεψε την μπάλα και άδειασε την αντίπαλη άμυνα, προτού βρει δίχτυα 45’+3′. Οι Ολλανδοί άγγιξαν το 3-3 στο 48′, έχοντας δοκάρι με εκτέλεση φάουλ ου Ζάχαβι, που λίγο έλειψε φλέρταρε με χατ-τρικ. Η ομάδα του Μαρτίνς δεν αρκέστηκε σε απλή νίκη και ο Μασούρας έγραψε το 4-2 στο 83ο λεπτό

MVP: Ανδρέας Μπουχαλάκης. Ήταν παντού, κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, πίεσε πολύ και σκόραρε. Έκανε πολλές δουλείες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όπως συνηθίζει.

Μοιραίος: Οι άμυνες γενικότερα, αλλά κυρίως των Ολλανδών. Με αυτό το αποτέλεσμα είναι αυτή της Αϊντχόφεν, με τον Μαξ και τον Μπάουμγκαρτλ να κάνουν πολλά λάθη.

Η σφυρίχτρα: Σε κάποιες αποφάσεις του Γερμανού χωράει κουβέντα σε ό,τι αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο, αλλά η φιλοσοφία του ήταν να αφήσει και το σκληρό παιχνίδι. Έτσι όμως αντιμετώπισε και τις δύο ομάδες. Δεν έδειξε διάθεση να ευνοήσει κάποια.

Οι συνθέσεις
Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα – Λαλά (80’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά (80’ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Καμαρά – Βαλμπουενά (68’ Μασούρας), Μπρούμα (80’ Χασάν) και Ελ Αραμπί (74’ Φορτούνης)

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμειναν: Καραργύρης, Τζολάκης, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Σουρλής και Ραντζέλοβιτς

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό – Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκάγλι (38’ Μπάουμγκαρτλ), Μαξ, – Ροσάριο, Τόμας (85’ Φαν Χίνκελ), Σανγκαρέ (70’ Φέρτεσεν) – Γκέτσε (70’ Ζούνιορ), Μάλεν και Ζάχαβι (85’ Γκουτιέρες)