Τελικός «αίσχος», Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0: Κέρδισε ο ΠΑΟ έχασε το ποδόσφαιρο

135

Σε έναν τελικό-ντροπή που κράτησε περισσότερες από τρεις ώρες, με επεισόδια διακοπές και… λίγο ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Κύπελλο.

Ο Αϊτόρ με πέναλτι το μοναδικό τέρμα του αγώνα, το οποίο χάρισε την κούπα στο «τριφύλλι» που δείχνει ότι… επιστρέφει! Μια χρονιά που κλείνει με ιδανικό τρόπο για τους «πράσινους», με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς (που αποθεώθηκε από τον κόσμο) να φτιάχνει μια ομάδα-μοντέλο που έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο σε μεγάλη διάρκεια της σεζόν.

Με άδεια χέρια μένει ο ΠΑΟΚ, που είχε κατακτήσει και τους τέσσερις τελευταίους τελικούς που είχε δώσει αλλά έχασε αυτόν κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Μεγάλη εμφάνιση από Βέλεθ, Κώτσιρα, με τον «δικέφαλο του βορρά» να παίρνει πολλά μέτρα στο τελευταίο 20λεπτο, να πιέζει και να έχει φάσεις για την ισοφάριση αλλά να μην τις εκμεταλλεύτεται. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Λουτσέσκου πήραν το χειροκρότημα από τους οπαδούς τους στο φινάλε για την προσπάθεια.

Πάνω από τρεις ώρες διήρκησε ο τελικός, που ξεκίνησε περίπου 40 λεπτά μετά την προκαθορισμένη έναρξη λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που είχε δημιουργηθεί στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Αϊτόρ δέχτηκε πέτρα κατά τη διάρκεια του πανηγυρισμού του για το γκολ και είχαμε άλλη μία μισάωρη (και πλέον) διακοπή (στο 35’) από τον Λαόθ, ο οποίος άφησε το ματς να παιχτεί αλλά του καταλογίζεται πως δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Αουγκούστο