Στέφανος Τσιτσιπάς, έχασε τον τίτλο, κέρδισε αναγνώριση

75

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μόλις στα 19 του χρόνια, έγραψε τη δική του ιστορία. Έγινε ο πρώτος Έλληνας που συμμετείχε στον τελικό ενός Open, μετά τον Νικόλα Καλογερόπουλο το 1973. Μπορεί να έχασε με 2-0 σετ από τον Ραφαέλ Ναδάλ αλλά η ήττα δεν μειώνει ούτε κατ’ ελάχιστο την τεράστια επιτυχία του.

Από τη Δευτέρα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρίσκεται στο Νο 44 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον τελικό της Κυριακής (29.04.2018) στο Open της Βαρκελώνης έχασε από τον «οικοδεσπότη» Ραφαέλ Ναδάλ. Αλλά πάλεψε μέχρι τέλους και μάλιστα ήταν εκείνος που πήρε το πρώτο game του αγώνα.

Η αποστολή του ήταν εξαρχής πολύ δύσκολη. Όχι μόνο γιατί ο Ναδάλ είναι ένας από τους κορυφαίους τενίστες στον κόσμο. Αλλά κυρίως γιατί είναι ο «άρχοντας» στο χώμα. Ο Ισπανός, όμως, δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του 19χρονου Τσιτσιπά. Φάνηκε άλλωστε και από τον τρόπο που πανηγύρισε μετά το τέλος του αγώνα την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου στην πλούσια και γεμάτη τρόπαια καριέρα του.

Με την κατάκτηση του τίτλου, ο Ράφα Ναδάλ κατέκτησε για 11η φορά το Open της Βαρκελώνης (σ.σ. η τρίτη συνεχόμενη). Ο Τσιτσιπάς ήταν ο νεαρότερος που αγωνίστηκε στον τελικό. Ο προηγούμενος ήταν ο σημερινός αντίπαλός του, το 2005.

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ από τον Ναδάλ (σ.σ. ήταν το πρώτο σετ που έχασε στο τουρνουά!) με 6-2 σε 41 λεπτά. Κατάφερε όμως να πάρει δυο game από τον Ισπανό και ξεκίνησε εντυπωσιακά κερδίζοντας μάλιστα το πρώτο.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στον Ναδάλ που απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί θεωρείται κορυφαίος τενίστας στο χώμα. Στο 2ο σετ, ο Ισπανός πήρε προβάδισμα 4-0, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-1, για να ολοκληρωθεί το σετ σε 6-1 μέσα σε 37 λεπτά