ΣΠΟΡ – Σπανούλης: Τα πεπραγμένα του “Kill Bill” στην Ευρωλίγκα κόντρα στον Παναθηναϊκό!

68

Το δεύτερο ντέρμπι “αιωνίων” της φετινής σεζόν για την Ευρωλίγκα πλησιάζει (2/3) και το Eurohoops σας παρουσιάζει τις εμφανίσεις του Βασίλη Σπανούλη στα ματς των δύο ομάδων στην Ευρώπη.

Ο “Kill Bill” από το καλοκαίρι του 2010 που αποφάσισε να μετακομίσει από το ΟΑΚΑ στο ΣΕΦ και να φορέσει την “ερυθρόλευκη” φανέλα, έχει αντιμετωπίσει τέσσερις φορές τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα και στα περισσότερα από αυτά ήταν καθοριστικός.

Το Eurohoops θα σας παρουσιάσει αναλυτικά τις εμφανίσεις του αρχηγού του Ολυμπιακού σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ, απέναντι στο “τριφύλλι”.

Σεζόν 2013/14: Ντέρμπι “αιωνίων” στο τοπ-16 με πρωταγωνιστή… Σπανούλη!

7η αγωνιστική τοπ-16: Η πρώτη φορά που Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συναντήθηκαν στην Ευρωλίγκα μετά το φάιναλ φορ του Βερολίνου (2009), ήταν στην 7η αγωνιστική του τοπ-16 της σεζόν 2013/14.

Οι “πράσινοι” με τον Αργύρη Πεδουλάκη στον πάγκο τους, αντιμετώπιζαν του πρωταθλητές Ευρώπης του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε σχεδόν όλη την διάρκεια και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 59-55 4 λεπτά πριν την λήξη, το “τριφύλλι” πήρε την νίκη με σερί 9-3 και 66-62.

Ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε κακό βράδυ, αφού η άμυνα των Γκιστ-Λάσμε στις αλλαγές ήταν εξαιρετική και του “επέτρεψαν” να σκοράρει μόλις 6 πόντους με 2/12 σουτ (1/3 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 1/2 βολές), ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και καμία (!) ασίστ σε 27 λεπτά.

14η αγωνιστική τοπ-16: Το κλείσιμο του τοπ-16 της αγωνιστικής περιόδου 2013/14, βρήκε τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την υψηλότερη θέση στον όμιλο, παρότι ήταν δεδομένο ότι δεν θα είχαν πλεονέκτημα έδρας στα πλέιοφς.

Όπως και στον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ και αυτό το ευρω-ντέρμπι “αιωνίων” ήταν “θρίλερ” μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο ημίχρονο με 37-29. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψαν στο ματς και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Εκεί η κλάση και η… ψυχή του Σπανούλη έκριναν το ματς, με ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο μπροστά στον Γκιστ (68-65) που έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό, στο φινάλε.

Πάντως μπορεί ο “Kill Bill” να ήταν καθοριστικός για την ομάδα του στο τέλος, αλλά συνολικά δεν έκανε μία μεγάλη εμφάνιση, αφού σκόραρε 9 πόντους (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, ενώ έκανε και 4 λάθη σε 23 λεπτά.

Σεζόν 2016-17: 2/2 για Ολυμπιακό με… υπογραφή “V-Span”!

8η αγωνιστική: Με το νέο πολύ ανταγωνιστικό σύστημα της Ευρωλίγκας που ξεκίνησε από πέρυσι, ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναϊκό αγωνίστηκαν ως αντίπαλοι δύο ακόμα φορές, με το ξεκίνημα να γίνεται στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Το πρώτο ντέρμπι όπου στον “πράσινο” πάγκο κάθισε ο Τσάβι Πασκουάλ, είχε την υπογραφή του Βασίλη Σπανούλη και του Γιώργου Πρίντεζη. Το πρώτο ημίχρονο του ευρω-ντέρμπι είχε “κόκκινο” χρώμα με τον Ολυμπιακο να προηγείται με 47-39. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς, με πρωταγωνιστή τον Ρίβερς και τους Καλάθη-Σίνγκλετον για συμπαραστάτες, όμως στο φινάλε και πάλι ο “Kill Bill” έκανε το… θαύμα του.

Ο Σπανούλης στην τελευταία “ερυθρόλευκη” επίθεση, έπαιξε pick n’ roll με τον Πρίντεζη, του πάσαρε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα και εκείνος έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό με 79-77.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ήταν εξαιρετικός σκοράροντας 22 πόντους με 4/6 τρίποντα, 3/5 δίποντα και 4/5 βολές, ενώ ακόμα “άγγιξε” το double-double μοιράζοντας 8 ασίστ