ΣΠΟΡ: Νταρουσάφακα-Ολυμπιακός 71-77: Μάγκας μέσα στην Πόλη!

72

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση οι ερυθρόλευκοι πήραν ένα μεγάλο διπλό στην Τουρκία – Με τρομερή άμυνα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου εγκλώβισαν την Νταρουσάφακα και πανηγύρισαν την 3η εκτός έδρας νίκη τους στη διοργάνωση

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Μακάμπι και με μία εξαιρετικά μεστή εμφάνιση «άλωσε» την έδρα της Νταρουσάφακα πανηγυρίζοντας την 3η εκτός έδρας νίκη του στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με ηγέτη τον Ματ Λοτζέσκι ο οποίος είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έχτισαν μια σημαντική διαφορά που έφτασε στους 12 πόντους (30-42 στο 18’ με το ημίχρονο να κλείνει 34-43) και αντέδρασαν ψύχραιμα όταν η Νταρουσάφακα έκανε την αντεπίθεση της.

Με συνεχόμενα τρίποντα του Ουίλμπεκιν οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 61-63 ωστόσο Γκριν και Χάκετ με συνεχόμενα μεγάλα καλάθια διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.