Ειδησεογραφικό site

Σάλος για το πέναλτι του Ρονάλντο που έστειλε την Ρεάλ στα ημιτελικά

125

«Φωτιές» άναψε το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής Όλιβερ στο μαρκάρισμα του Μπενατιά στον Βάσκεθ – Ο πρόεδρος της Γιουβέντους τα έβαλε με την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία και τον Κολίνα

Χαμός έχει γίνει στον ποδοσφαιρικό πλανήτη με το πέναλτι που δόθηκε στη Ρεάλ στο τελευταίο ουσιαστικά λεπτό της αναμέτρησης με τη Γιουβέντους που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα και την πρόκριση στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ιθύνοντες της ιταλικής ομάδας εμφανίστηκαν έξαλλοι με τον διαιτητή Όλιβερ με πρώτο τον πρόεδρο Αντρέα Ανιέλι, ο οποίος τα έβαλε τόσο με την UEFA όσο και με τον Πιερλουίτζι Κολίνα.

Αναλυτικά όσα είπε ο πρόεδρος των Μπιανκονέρι στη Mediaset αμέσως μετά τη λήξη στη Μαδρίτη.

«Πρέπει να παραμείνουμε ήρεμοι και να αναλύσουμε την κατάσταση. Υπάρχουν αρκετές χώρες που έχουν υιοθετήσει το VAR, αυτό θα πρέπει να γίνει και στην Ευρώπη, γιατί εδώ αποφασίζεται το ποιος θα προχωρήσει και ποιος όχι. Εμείς απόψε αξίζαμε τουλάχιστον την παράταση.

Από εκεί και πέρα, ο αρχιδιαιτητής της UEFA, ο Πιερλουίτζι Κολίνα, δεν κάνει τίποτα από άλλο από το να χτυπάει τις ιταλικές ομάδες, οι ορισμοί των διαιτητών ίσως γίνονται για να δείξει ότι αν και Ιταλός είναι ουδέτερος. Ο αρχιδιαιτητής πρέπει να αλλάζει κάθε τρία χρόνια, τέλος. Δείτε τι αδικίες έχουν συμβεί φέτος σε ματς των Λάτσιο, Ρόμα και Μίλαν, όχι μόνο στα δικά μας ματς, όπως το πέναλτι στον Κουαδράδο στο πρώτο ματς που δε δόθηκε. Η τεχνολογία μπορεί να εξαφανίσει τα διαιτητικά λάθη από κάθε γήπεδο.

Η UEFA έχει ένα τεχνικό θέμα που θα πρέπει να λύσει άμεσα, στα πλέι οφ για την πρόκριση στους ομίλους παίρνουν μέρος ομάδες από όλες τις χώρες και διαιτητές από όλες τις χώρες, αρκετές εκ των οποίων δεν έχουν ακόμη το VAR. Ο διαιτητής δεν ήξερε να χειριστεί την κατάσταση, πήρε λάθος απόφαση στη φάση του πέναλτι και ήταν υπερβολικός στην κόκκινη κάρτα, υπολογίζοντας και όσα έγιναν στο πρώτο ματς. Ηταν σε σύγχυση, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί. Ξαναβλέποντας τις φάσεις, ο διαιτητής θα είναι απόψε αυτός που θα
στενοχωρηθεί περισσότερο, γιατί οι διαιτητές δεν θέλουν να κάνουν τέτοια λάθη. Αν είναι αρκετά νέος, άρα άπειρος; Οχι, εγώ στην ηλικία του έγινα πρόεδρος της Γιουβέντους, δεν είναι δικαιολογία αυτό.

Το μόνο που μένει να κάνουμε, είναι να χειροκροτήσουμε την ομάδα μας και τη Ρόμα γιατί απέδειξαν ότι τα πάντα μπορούν να ανατραπούν, ακόμη κι αν έχεις υποστεί βαριά ήττα στο πρώτο ματς. Μπράβο στον Μπουφόν γιατί έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι και καλή τύχη σε Ρόμα και Λάτσιο, είναι σημαντικό οι ομάδες μας να προχωρήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο στην Ευρώπη».

The Sports Quotient@SportsQuotient

ABSOLUTE CHAOS IN MADRID!!! Benatia fouls Vazquez in the box, Michael Oliver gives a penalty, Gigi Buffon is sent off for arguing, and Szczesny comes on to attempt to save the penalty

«Φωτιά» έβαλε και η δήλωση του πρώην διεθνή διαιτητή, Ιτουράλδε Γκονθάλεθ, ο οποίος εξέφρασε στην As τη γνώμη ότι το μαρκάρισμα του Μπενάτια στον Λούκας Βάθκεθ, δεν είναι πέναλτι.

«Το μαρκάρισμα του Μπενάτια δεν είναι αρκετό. Δεν έπρεπε να δοθεί πέναλτι» είπε ο Ιτουράλδε, ο οποίος έχει κρεμάσει τη σφυρίχτρα του και εργάζεται στην As.

Από την πλευρά του ο Μαξ Αλέγκρι, αν και πιο ήρεμος δεν δίστασε να πετάξει το «καρφί» του για τη διαιτησία.

Ο προπονητής της Γιουβέντους τόνισε: «Δεν θέλω να σχολιάσω τη διαιτησία. Όμως η φάση του Λούκας ήταν η ίδια με αυτή του Κουαδράδο στο πρώτο ματς που δεν δόθηκε πέναλτι».

«Λυπάμαι πολύ για τα παιδιά. Παίξαμε καλύτερα από τη Ρεάλ και στο πρώτο ματς για 60 λεπτά, αλλά χάσαμε 3-0. Σήμερα κυριαρχήσαμε, αλλά αποκλειστήκαμε. Λεπτομέρειες έκριναν την πρόκριση. Είχα κρατήσει δύο αλλαγές για την παράταση και ήμουν σίγουρος πως θα τις χρησιμοποιούσα. Πιστεύω πως και οι δύο ομάδες άξιζαν να πάνε στην παράταση. Αποδείξαμε ότι το αποτέλεσμα στο Τορίνο ήταν άδικο, αλλά δυστυχώς δεν αρκούσε η προσπάθειά μας. Κάναμε πάντως ένα καταπληκτικό παιχνίδι και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες
μου», πρόσθεσε.

Ζιντάν: «Σωστό το πέναλτι, άδικη η αποβολή στον Μπουφόν»

Ο Ζινεντίν Ζιντάν υποστήριξε ότι ορθώς δόθηκε πέναλτι στο μαρκάρισμα στον Λούκας Βάσκεθ στις καθυστερήσεις, αλλά χαρακτήρισε άδικη την αποβολή στον παλιό του συμπαίκτη, Τζίτζι Μπουφόν.

«Είναι πέναλτι. Μου είπαν ότι υπάρχει, δεν το είδα. Ο διαιτητής το έδωσε και δεν μπορεί να το αλλάξει», ανέφερε ο Γάλλος τεχνικός της Ρεάλ, ενώ για την αποβολή του αρχηγού της Γιουβέντους είπε: «Δεν νομίζω ότι άξιζε την αποβολή. Είναι ένας τεράστιος παίκτης. Ίσως να παίξει στο Champions League και του χρόνου».

Όσο για τον αγώνα, είπε: «Δεν περίμενα να δεχτούμε τόσο γρήγορα γκολ. Μας πίεσαν ψηλά και μας δυσκόλεψαν, ενώ δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες μας. Πάντως ποτέ δεν πίστεψα ότι θα αποκλειστούμε».

Την ίδια ώρα το ελληνικό twitter ανέδειξε πρώτο τρεντ το παιχνίδι, ενώ δεν έλειψαν και τα δημοψηφίσματα για το αν ήταν ή δεν ήταν πέναλτι το μαρκάρισμα του Μπενατιά στον Λούκας Βάσκεθ, με τις απόψεις να είναι μοιρασμένες.

Ρονάλντο: «Δεν καταλαβαίνω γιατί έκαναν έτσι…»

«Αυτό το παιχνίδι θα γίνει ένα μάθημα για μας. Ολα μπορούν να συμβούν, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Δεχθήκαμε τρία γκολ, όμως θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει πριν το πέναλτι, χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί οι παίκτες της Γιουβέντους αντέδρασαν έτσι… Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Αν δεν είχε δώσει πέναλτι ο Λούκας θα είχε σκοράρει. Τον σπρώχνει από πίσω… Ο Μπενάτια και οι άλλοι κλωτσούσαν από πίσω στη διάρκεια του ματς. Ηταν το παιχνίδι της Γιουβέντους. Η Ρεάλ είναι όμως στα ημιτελικά και χαρούμενη» τόνισε ο Κριστιάνο Ρονάλντο μετά το τέλος του ματς.

Πώς είδαν τη φάση Marca και Corriere dello Sport

Η φάση που έκρινε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League στο ζευγάρι Ρεάλ-Γιουβέντους έχει ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων, με τις απόψεις να είναι διαφορετικές, καθώς πολλοί είναι αυτοί που λένε πως υπήρξε παράβαση και πολλές πως δεν υπήρξε.

Στην Ιταλία και στην Ισπανία είχαν όπως είναι λογικό διαφορετικές θέσεις, με την «Marca» στον τίτλο της να αναφέρει «Ήταν πέναλτι», ενώ από την άλλη η «Corriere dello Sport» είχε ως βασικό τίτλο «Τι κλοπή».