Δεν τα κατάφερε η εθνική στην Φινλανδία και πήρε την ισοπαλία με 1-1

34

• Η…ανανεωμένη εθνική Ελλάδας πήρε τον πρώτο της βαθμό στα προκριματικά του EURO 2016 στο Ελσίνκι, με 1-1, κόντρα στην Φινλανδία.Στο άκρως καθοριστικό ματς για την πορεία της στη διοργάνωση, μετά το «χαστούκι» από τη Ρουμανία στην πρεμιέρα, η «γαλανόλευκη» έφυγε μεν αήττητη από τη σκανδιναβική πρωτεύουσα, ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτο που ήθελε και, πλέον, το ματς με τη Βόρεια Ιρλανδία που ακολουθεί (14/10) στο Καραϊσκάκη αποκτά χαρακτήρα «τελικού» για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.Στο άκουσμα της ενδεκάδας πριν την έναρξη του ματς δεν ήταν λίγοι εκείνοι που απόρησαν με τις επιλογές του Ρανιέρι να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τους Μαυρία και Καρέλη, ενώ στην επίθεση ήταν μάλλον αναμενόμενη η είσοδος του φορμαρισμένου Αθανασιάδη αντί του Μήτρογλου.Ο Ιταλός προπονητής δικαιώθηκε εν μέρει μόνο στο πρώτο 45λεπτο. Μπορεί στο διάστημα αυτό η εθνική να μην είχε ευκαιρίες και να μην έπαιξε ποδόσφαιρο…ποιότητας, αλλά από την άλλη οι παίκτες που αγωνίστηκαν έτρεξαν πολύ, δεν επέτρεψαν στους Φινλανδούς να απειλήσουν και είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.Η ελληνική ομάδα «ψαχνόταν» στα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ήταν προφανές ότι οι πολλές αλλαγές που επέφερε στο αρχικό σχήμα ο Κλάουντιο Ρανιέρι δεν της επέτρεψαν να έχει συνοχή στο παιχνίδι της και οι παίκτες δε μπορούσαν να…βρεθούν μεταξύ τους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και στα πρώτα πέντε λεπτά κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, ενώ στο 2ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με το σουτ του Σπαρβ μέσα από την περιοχή να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη.

Όσο περνούσε η ώρα, η «γαλανόλευκη» άρχισε να βρίσκει ρυθμό, ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι και προσπαθούσε κυρίως από τα πλάγια, με τους Τοροσίδη (έπαιξε αριστερό μπακ) και Μαυρία (δεξί άκρο της επίθεσης) να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Φινλανδών.

Η εθνική είχε διάθεση να παίξει γρήγορο ποδόσφαιρο και να πιέσει, αλλά φάσεις δεν έκανε. Παρ’ όλα αυτά με το εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή, στο 24ο λεπτό, η εθνική ομάδα πήρε το προβάδισμα (1-0). Το γκολ ανέβασε τη ψυχολογία των διεθνών, που μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν επέτρεψαν στους Φινλανδούς να απειλήσουν ούτε μία φορά την εστία του Καρνέζη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ήταν αγνώριστη. Οι διεθνείς κλείστηκαν πίσω και οι γηπεδούχοι, που πίεσαν πολύ από το ξεκίνημα της επανάληψης, βρήκαν την ευκαιρία στο 55ο λεπτό να ισοφαρίσουν με το πλασέ του Ούρμε μέσα από την περιοχή στη μοναδική στιγμή αδράνειας της άμυνας.

Το γρήγορο γκολ «πάγωσε» τους Έλληνες παίκτες που στο δεύτερο μέρος παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, με τον Κλάουντιο Ρανιέρι να κάνει την πρώτη του αλλαγή στο 70΄ με το Μόρα να παίρνει την θέση του Μαυρία! Η εθνική ήθελε τη νίκη και κανείς δεν κατάλαβε γιατί ενώ υπήρχε εμφανές πρόβλημα στη μεσαία γραμμή και στην επίθεση δεν μπήκε στο ματς ο Σαμαράς ή ο Σαλπιγγίδης ή ο Μήτρογλου, αλλά ένας αμυντικογενής παίκτης.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η εθνική μας δεν βρήκε ρυθμό, περιορίστηκε σε κάποιες αντεπιθέσεις που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Από τη στιγμή που οι Ταχτσίδης και Σάμαρης κουράστηκαν στο δεύτερο μέρος, ο Αθανασιάδης δεν πήρε ούτε μία πάσα και στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτη.

Η είσοδος του Σαμαρά στο 81΄ και του Μήτρογλου στο 84΄ δεν βοήθησαν την Ελλάδα. Οι Φινλανδοί γύρισαν πίσω μετά το 75΄ και δεν επέτρεψαν στην εθνική μας ομάαδα να γίνει απειλητική, παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας και διεκδίκησε τη νίκη περισσότερο από την αντίπαλό της.

Στο ντεμπούτο του με την εθνική ανδρών, ο Νίκος Καρέλης κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού έγινε με αυτό τον τρόπο ο 4ος παίκτης που πετυχαίνει κάτι τέτοιο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Ήδη ανάλογο…ονειρεμένο ξεκίνημα στη «γαλανόλευκη» είχαν κάνει στο παρελθόν και οι Γιώργος Σαμαράς, Σωτήρης Νίνης και Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Το γκολ του Καρέλη, παράλληλα, ήταν το πρώτο της εθνικής μας ομάδας στα προκριματικά για το Euro 2016, καθώς στην πρεμιέρα η Εθνική είχε ηττηθεί 0-1 από τη Ρουμανία στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Goal Karelis – Finland 0-1 Greece – 11-10-2014 by Video-Live