Όταν οι «ερυθρόλευκοι» δια πυρός και σιδήρου δάμασαν 3-2 τον ΠΑΟ

283

Πριν 56 χρόνια πάλι Κυριακή 11 Νοέμβριου συγκρούστηκαν στο γήπεδο «Γ.Καραϊσκάκης», οι δύο αιώνιοι του ελληνικού ποδοσφαίρου σε ένα συγκλονιστικό ματς που τα είχε όλα. Γκολ, ένταση, φανατισμό, ξύλο και μάλιστα οι εικόνες του έκαναν το γύρω του κόσμου.
Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο έχει κατακτήσει τον τίτλο την προηγούμενη σεζόν αλλά βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και φαντάζει σαν το ακλόνητο φαβορί. Οι «πράσινοι» τα τρία προηγούμενα χρόνια είχαν το πάνω χέρι και κυριαρχούσαν. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας νωπές τις μνήμες από τον επεισοδιακό τελικό του Ιουνίου στη Νέα Φιλαδέλφεια τους περιμένουν στο Φάληρο με… άγριες διαθέσεις.
Το ενδιαφέρον και ο φανατισμός ξεπερνούσε κάθε προηγούμενο. Από τις 5 το πρωί είχαν αρχίσει να φθάνουν οι φίλαθλοι στο Φάληρο. Δεν έχει ξαναγίνει αυτό ομολογούν οι περίοικοι και οι φύλακες του γηπέδου. Ο ηλεκτρικός αγκομαχώντας κατεβάζει στίφη οπαδών με κασκόλ σημαίες πανό. Γύρω στις 12 το μεσημέρι το γήπεδο είχε τιγκάρει. Ευχή όλων ήταν ο αγώνας να λήξει ομαλά χωρίς επεισόδια και έκτροπα όπως ο τελικός λίγους μήνες πριν. ο οποίος δεν έληξε ποτέ. Δεν μιλάμε για επεισόδια μεταξύ φιλάθλων αλλά παικτών. Σύρραξη… μάχη σώμα με σώμα
Όλα δείχνουν έτοιμα. Για πρώτη φορά τηρήθηκε η ακρίβεια στην ώρα έναρξης του ματς. Στις 3 παρά 5 βγαίνει ο Ρουμάνος διαιτητής Τοτς συνοδευόμενος από τους δύο συμπατριώτες του επόπτες και τις ομάδες. Χαλασμός κόσμου, φωνές, συνθήματα, κραυγές ντελίριο ενθουσιασμού.
Στις 3 ακριβώς οι παίκτες έχουν πάρει τις θέσεις τους και ο Ρουμάνος βάζει το «στραγάλι» στο στόμα κοιτάζοντας το ρολόι του.
Αρχίζει το ματς…
Ολυμπιακός: Τσανακτσής, Σημαντήρης, Στεφανάκος, Μίλησης, Πολυχρονίου, Μπαρμπαλιάς, Ψύχος, Κ.Παπάζογλου, Γρηγοριάδης, Σιδέρης, Αρ. Παπάζογλου Παναθηναϊκός: Βουτσαράς, Καμάρας, Λινοξυλάκης, Ανδρέου, Πιτυχούτης, Λουκανίδης Παπαεμμανουήλ, Τουμπέλης, Δομάζος, Πανάκης, Θεοφάνους.
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο και κάποιες «ψιλές» που έπεσαν εκατέρωθεν φτάνουμε στο 12’ λεπτό. Ο Παύλος Γρηγοριάδης με έξυπνο σουτ «τρυπάει» τον Βουτσαρά και ανοίγει το σκορ. Το γήπεδο σείεται από τον αλαλαγμό των Ολυμπιακών. Δύο καπνογόνα πέφτουν στο γήπεδο με «ερυθρόλευκο καπνό» διακόπτοντας προσωρινά τον αγώνα ώσπου να διαλυθούν οι καπνοί. Επακολουθεί σκληρό παιχνίδι, πολλά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Παναθηναϊκός ανεβάζει στροφές και στο 32’ λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοφάνη ο Λουκανίδης με έξοχη κεφαλιά ισοφαρίζει.
Στην επανάληψη οι «πράσινοι» μπήκαν πιο αεράτοι αλλά οι Πειραιώτες βάζουν το γκολ, στο 48’ λεπτό. Ο Σιδέρης με δυνατό σουτ κεραυνοβολεί για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα των «πρασίνων».
Τα λεπτά περνούν με πολύ ξύλο… ενώ ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για την ύστατη αντεπίθεση στο τελευταίο τέταρτο. Ο Σημαντήρης στο (83’)εκμεταλλευμένος το ανέβασμα των «πρασίνων» για ισοφάριση παίρνει τη μπάλα πίσω από τη σέντρα διανύει όλο το γήπεδο και πριν προλάβει να πλασάρει τον Βουτσαρά δέχεται το χτύπημα τάκλιν του Ανδρέου 2-3 μέτρα μέσα στην περιοχή. Το αδιαμφισβήτητο πέναλτι σφυρίζει αμέσως ο Ρουμάνος βάζοντας όμως φωτιά στο ματς…
Ο αγωνιστικός χώρος κόλαση, αρένα. Για περισσότερο από 5 λεπτά ο κακός χαμός ενώ το ξύλο μεταξύ Παπαεμμανουήλ και Πολυχρονίου έμεινε στην ιστορία… και οι φωτό έκαναν το γύρω του κόσμου. Τελικά την ποινή εκτέλεσε ο Σιδέρης αριστοτεχνικά κάνοντας το 3-1. Το 3-2 διαμόρφωσε λίγα λεπτά αργότερα (85’)ο Λινοξιλάκης ενώ η κλοτσοπατινάδα και οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν μέχρι το σφύριγμα τη λήξης. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, οι Στεφανάκος, Ψύχος, Σημαντήρης, Σιδέρης. Από τους «πράσινους» κορυφαίος με διαφορά ο Λουκανίδης και προσπάθησαν οι Ανδρέου, Καμάρας. Οι σκηνές μέσα στα αποδυτήρια του νικητή ήταν απερίγραπτες. Οι παίκτες να πανηγυρίζουν με τους δημιουργούς της νίκης αδερφούς Χέλμη ενώ συγχρόνως εκατοντάδες φίλαθλοι έξω από τα αποδυτήρια τραγουδούσαν τον ύμνο του Ολυμπιακού.
Έτσι οι Πειραιώτες εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία της ΑΕΚ στην Κατερίνη αναρριχήθηκαν μόνοι πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα και έγιναν το πρώτο φαβορί για τον τίτλο.
Τοπίο μάχης
Πολλές αγγλικές εφημερίδες δημοσίευσαν φωτογραφίες από το ντέρμπι του Φαλήρου οι οποίες απεικονίζουν το Μίληση να κλωτσά ένα καπνογόνο αλλά και συμπλοκή παικτών. Συγκεκριμένα «Daily telegraph» ένας παίκτης προσπαθεί να διώξει μακριά ένα καπνογόνο το οποία πετάχτηκε στο γήπεδο από φιλάθλους όταν η ομάδα του σημείωσε το πρώτο γκολ στον αγώνα εναντίον του Παναθηναϊκού
«Daily Mail» τα μαξιλάρια τα μπουκάλια και οι πορτοκαλόφλουδες που πετιούνται καμιά φορά στα βρετανικά γήπεδα ωχριούν μπροστά σε αυτά που συνέβησαν στον Πειραιά. Το καπνογόνο πετάχτηκε στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του ματς μεταξύ των ομάδων Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού.
«Daily Mirror» αφού παρουσίασε δύο φωτογραφίες από το επεισόδιο με πρωταγωνιστή τον Παπαεμμανουήλ και τον Πολυχρονίου και μία του Μίληση να κλωτσάει το καπνογόνο έγραψε τα εξής: έχετε την εντύπωση ότι παρατηρούνται παραπτώματα στο ποδόσφαιρο μας; κοίταξε αυτά που συνέβησαν στην Αθήνα κατά το ματς του Ολυμπιακού Παναθηναϊκού και θα καταλάβετε ότι τα επεισόδια του αγώνα Άστον Βίλα- Σέφιλντ Γουένσντεϊ ήταν μία απλή φιλονικία σε πάρτι ώριμων κυρίων.
«Daily Herald» έχοντας ως τίτλο «Το Χίλσμπορο (γήπεδο της Σέφιλντ Γουένσντεϊ) ποτέ δεν ήταν έτσι…» έγραψε τα ακόλουθα. «Οι παράγοντες της Σέφιλντ που είναι πολύ εκτεθειμένοι και στενοχωρημένοι από τα πρόσφατα επεισόδια που συνέβησαν στο γήπεδο τους μπορεί να ησυχάσουν τώρα βλέποντας τις παραπάνω φωτογραφίες οι οποίες είναι παρμένες από έναν αγώνα στην Ελλάδα μεταξύ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Το καπνογόνο πετάχτηκε στην αρχή τους ματς και μετά επακολούθησε πραγματική μάχη»