Ειδησεογραφικό site

Όρθια η Ελλάδα μέσα στη Βοσνία με 2-2

36

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, η Ελλάδα κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από τη Βοσνία. Με πέναλτι του Φορτούνη και γκολ του Κολοβού στα τελευταία λεπτά, η Εθνική ομάδα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το 2-2 μέσα στη Βοσνία για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2020.

Παρόλα αυτά, ο Αγγελος Αναστασιάδης έκανε αρκετά λάθη στην ενδεκάδα με αποτέλεσμα η Βοσνία στο 15′ να έχει σκοράρει δύο φορές. Τελικά βρέθηκε η λύση για την ανατροπή με το πέναλτι στο 65′ και την αποβολή του Πιάνιτς στο επόμενο λεπτό.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο (10΄ Βίσκα, 15΄ Πιάνιτς) από τη Βοσνία στη Ζένιτσα, μεταμορφώθηκε όμως στην επανάληψη κι έφυγε με βαθμό από το «Μπίλινο Πόλιε», χάρις στα γκολ των Φορτούνη στο 64΄ (πέναλτι) και Κολοβού στο 85΄.

Έτσι, η Ελλάδα μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές που ήταν εκτός έδρας μετρά 4 βαθμούς