Ειδησεογραφικό site

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Στον τελικό με επική ανατροπή ο Θρύλος

22

Στον τελικό της Euroleague για 9η φορά στην ιστορία του προκρίθηκε ο Ολυμπιακός.
Η ομάδα του Πειραιά απέκλεισε με 76-62 την Μονακό στον 1ο ημιτελικό του Final Four του Κάουνας και θα παίξει την Κυριακή (20:00) στον τελικό με την Μπαρτσελόνα ή την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε μετά από έξι χρόνια σε τελικούς και θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει το 4ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Απίθανη ατμόσφαιρα από τους 5000 και πλέον οπαδούς του Ολυμπιακού που έκαναν το Κάουνας … Πειραιά.

Ο Τόμας Γουόκαπ κατάφερε να είναι ο MVP χωρίς να πετύχει πόντο. Η επιδραστικότητά του στην άμυνα και στην επίθεση ήταν αυτή που αφύπνισε τον κοιμώμενο γίγαντα του πρώτου ημιχρόνου και μετέτρεψε τον Ολυμπιακό σε μια ανίκητη μηχανή. Φυσικά δεν ήταν μόνος του, αφού ο Παπανικολάου έκανε (ξανά) τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Κάνααν έπαιξε για την ομάδα και όχι για τα σουτ του, ο Βεζένκοφ και πάλι «ήσυχα» έβαλε 19 πόντους, ενώ ο Φαλ επέστρεψε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του ως σκιάχτρο. Ο Σλούκας που «κουβάλησε» στο πρώτο ημίχρονο και διαχειρίστηκε άριστα τον ρυθμό στην τελευταία περίοδο, ο ΜακΚίσικ, ο Λαρεντζάκης, ακόμη και ο Μπολομπόι ή ο Λούντζης, γιατί κανένας δεν περίσσευε, επιτέλεσαν τον ρόλο τους. Άπαντες υπό τη μαεστρική καθοδήγηση του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν θόλωσε από το αποκαρδιωτικό πρώτο ημίχρονο και έφτασε στον θρίαμβο.

ΥΓ: Παράπλευρο κέρδος για τον Ολυμπιακό, ο τρόπος που ήρθε η νίκη. Και που είναι ακόμη καλύτερος από μια ευρείας έκτασης επικράτηση. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε πώς πρέπει να παίξει και πώς δεν πρέπει να παίξει. Αν εμφανιστεί όπως πρέπει την Κυριακή, αυτή η Ευρωλίγκα δεν χάνεται.