Ο Θρύλος στους «16» με γκολ του Χασάν

24

Πήρε το θρίλερ και την πρόκριση στους «16» ο ΜΑΓΚΑΣ Ολυμπιακός! Με τον Χασάν να σκοράρει για ακόμη μια φορά σε κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς στο φινάλε, οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς γνώρισαν «γλυκιά» ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Eupopa League.

Είχε ρίξει στα… σχοινιά τους Πειραιώτες η Αϊντχόφεν στο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη τα τραγικά-παιδικά λάθη τους, αλλά δεν τον «σκότωσε» και το πλήρωσε στο φινάλε. Κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Ολλανδών αλλά στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν δύο δοκάρια και βρήκαν το «χρυσό» γκολ με την «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς, Αχμέντ Χασάν!

Τουλάχιστον, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γλιτώσει ένα μίνι κάζο αφού λίγο έλειψε να του ανατραπεί το υπέρ του 4-2 του πρώτου αγώνα, αλλά τέλος καλό όλα καλά… Αύριο στις 2 το μεσημέρι οι ερυθρόλευκοι μάγκες του Πέδρο Μαρτίνς θα μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση του Europa League, με μεγαθήρια να μπαίνουν μαζί τους στην κληρωτίδα