Ο Θρύλος στους «16» του Europa League

617

Θρύλος και στην Άγκυρα! Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε με 3-0 της Οσμανλισπόρ και προκρίθηκε στους «16» του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… πάρτι στο «Οσμανλί Στέιντιουμ» και γέμισαν με χαρά και περηφάνια όλους τους οπαδούς του και τους Έλληνες φιλάθλους.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του Θρύλου ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος σκόραρε το πρώτο και το τρίτο γκολ των πρωταθλητών Ελλάδων, ενώ το δεύτερο πέτυχε ο Ελιουνούσι. Τρομερή εμφάνιση από όλη την ομάδα, με τους παίκτες να καταθέτουν ψυχή και να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό.
Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της, με την κλήρωση να είναι προγραμματισμένη για το μεσημέρι της Παρασκευής.
Η εικόνα του παιχνιδιού
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ντα Κόστα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Καρτσεμάρσκας. Στο 9’ ο Μάρτινς βρέθηκε ολομόναχος έξω από την περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε ψηλά άουτ. Στο 12’ ήταν σειρά της Οσμανλισπόρ να απειλήσει, με τον Ουεμπό. Ο Μπιφουμά σέντραρε από αριστερά, ο Καμερουνέζος επιθετικός έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λεάλι. Μετά το πρώτο 20αλεπτο έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει ξανά την απόδοσή του προς το τέλος του ημιχρόνου. Στο 37’ ο Ντα Κόστα βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα, όμως, κόντραρε στα σώματα και έφυγε άουτ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία πήρε την κεφαλιά, ωστόσο δεν την έπιασε όπως θα ήθελε και δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Καρτσεμάρσκας. Στο 42’ ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το γκολ! Ο Φιγκέιρας μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο της Οσμανλισπόρ, έκανε το γύρισμα και ο Νούμαν έδιωξε την τελευταία στιγμή.
«Καταιγίδα» και πρόκριση!
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να σκοράρει και να πάρει την πρόκριση. Στο 46’ ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Νούμαν και έφυγε κόρνερ. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος «κάρφωσε» τον Καρτσεμάρσκας για το 1-0! Ο Ιρανός βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση. Ο Θρύλος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και έβαλε τις βάσεις για μια ακόμα μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 52’ δημιούργησαν μια ακόμα ευκαιρία. Ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ, όμως, ο Καρτσεμάρσκας απέκρουσε. Ενα λεπτό αργότερα ο Λεάλι πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο πολύ δύσκολο σουτ του Ρεγκατέν και έδειξε για μια ακόμα φορά τη σπουδαία κλάση του. Στο 65’ ο Ανδρούτσος πήρε τη θέση του τραυματία Μάρτινς και ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Φορτούνης έκανε την κάθετη στον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο της Οσμανλισπόρ, αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Καρτσεμάρσκας.
Ο,τι δεν κατάφερε ο Λατινοαμερικάνος, το έκανε στο 70’ ο Ελιουνούσι. Η φάση ξεκίνησε από τη μαγική κίνηση του Ανδρούτσου, ο οποίος ξεφτίλισε τον Προχάτσκα, γύρισε στον Νορβηγό εξτρέμ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τον Θρύλο. Στο 75’ ο Ελιουνούσι απείλησε ξανά, όμως, ο Καρτσεμάρσκας απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε το σουτ, όμως, ο πορτιέρο των γηπεδούχων στάθηκε τυχερός, καθώς η μπάλα χτύπησε στο πόδι του και έφυγε κόρνερ. Στο 85’ ο Ουεμπό βγήκε τετ α τετ με τον Λεάλι να αποκρούει ξανά και να κρατάει το μηδέν. Ενα λεπτό αργότερα ο Ανσαριφάρντ ξαναχτύπησε για δεύτερη φορά και έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά έκανε το σουτ, ο Καρτσεμάρσκας απέκρουσε και ο Ιρανός με κεφαλιά ολοκλήρωσε το «ερυθρόλευκο» πάρτι στην Άγκυρα.
Οι συνθέσεις:
Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούκσου, Προχάτσκα, Πίντο (67’ Μπαγίρ), Εντιαγέ, Τσαγκιράν (76’ Γκιουβέν), Μπιφουμά, Μάιερ, Ρεγκατέν (76’ Ντελάρζ), Γουεμπό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (66’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81’ Μανθάτης), Φορτούνης (85’ Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

Πηγή: gavros.gr