Ο Ολυμπιακός «σήκωσε» το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του… μέσα στην Τούμπα!

47

«Σήκωσε» το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του… μέσα στην Τούμπα! Ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς, έκανε την ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ (1-2) και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή για τρίτη σερί χρονιά!

Άλλη εικόνα στο δεύτερο μέρος για τους «ερυθρόλευκους» που πάτησαν το γκάζι και ήταν μια ταχύτητα πάνω από τον «σκασμένο» και κουρασμένο ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι ξεκάθαρο πως έχει… αδειάσει και στρέφει το βλέμμα του στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο Μουργκ στην πρώτη φάση του ματς στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ρόνι Λόπες να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς (51’) και τον Ρέαμπτσουκ (62’) με υπέροχο σουτ να υπογράφουν την ανατροπή.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα και οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ στην τετράδα της άμυνας. Τσιγγάρας, Κούρτιτς το δίδυμο στα χαφ, με τους Μουργκ, Σοάρες, Μιτρίτσα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Τσόλακ.

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στην εστία, με τους Λαλά, Σωκράτη, Μπα, Ρεαμπτσούκ στην άμυνα. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μάντι Καμαρά στον άξονα, με τους Μασούρα, Λόπες στα εξτρέμ και τον Τικίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στο 10ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σοάρες πέρασε τον Μπα και έκανε το γύρισμα, με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην μπορεί να διώξει. Ο Μουργκ άνοιξε το σκορ με εξουδετερωμένο τον Βατσλίκ για το 1-0.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Από εκεί και πέρα ο Ρόνι Λόπες και ο Εμβιλά ήταν εκείνοι που τραβούσαν τον Ολυμπιακό στην επίθεση, με τον δικέφαλο να παίζει κυρίως από τα πλάγια ποντάροντας στα ανεβάσματα του Λύρατζη.

Στο 31’ ο Καμαρά δεν κατάφερε μέσα από τη μικρή περιοχή να φέρει το ματς στα ίσα, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες είχαν κάποιες φάσεις να σκοράρουν, αλλά δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ και έτσι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο, με τον Μαρτίνς να έχει περάσει στο γήπεδο τους Ελ ΑραμπίΡοντρίγκες και Αγκιμπού Καμαρά. Αυτό φάνηκε και στο γρήγορο γκολ που σκόραραν οι ερυθρόλευκοι όταν στο 51ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έκανε την κάθετη στον Ροντρίγκες, εκείνος το γύρισμα στον Λόπες ο οποίος με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1. Υπέροχη δημιουργία, με τις δύο από τις τρεις αλλαγές του Μαρτίνς να συνεργάζονται.

Ο Ροντρίγκες στο 59’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για τους «ερυθρόλευκους» κάνοντας ένα φοβερό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση και του είπε «όχι». Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν άργησε να βρει το δεύτερο γκολ, όταν ο Λαλά στο 62’ έκανε ωραία αλλαγή παιχνιδιού και ο Ρεαμπτσούκ με ωραίο κοντρόλ και σουτ στην κίνηση πέτυχε το 2-1!

0

Ο ΠΑΟΚ είχε αδειάσει, δεν είχε δυνάμεις και ακόμη και όταν ο Ολυμπιακός του έδωσε μπάλα και χώρο μετά το 70’, αδυνατούσε να δημιουργήσει. Στο 83ο λεπτό ο Ολιβέιρα είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμά του μέχρι το φινάλε και να κατακτά και μαθηματικά το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46’ Μιχάι), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (60’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μουργκ, Σοάρες (60’ Α. Ζίβκοβιτς), Μιτρίτσα (75’ Ολιβέιρα), Τσόλακ (63’ Άκπομ).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (64’ A.Παπαδόπουλος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Α. Καμαρά), Λόπες (78’ Βρουσάι), Μασούρας (46’ Ροντρίγκες), Τικίνιο (46’ Ελ Αραμπί)

MVP: Ο Ρόνι Λόπες ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής από την πλευρά των «ερυθρόλευκων», δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα. Σκόραρε για δεύτερο σερί ματς και έκανε ευκολότερη τη δουλειά του Ολυμπιακού στην Τούμπα.

Η σφυρίχτρα: Απαρατήρητος πέρασε ο Πορτογάλος Γκοντίνιο, κάνοντας εξαιρετική διαιτησία.