Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό και σήκωσε το Κύπελλο

28

Με «όπλο» την άμυνά τους στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι»… κλείδωσαν τον Παναθηναϊκό και νικώντας τον 81-73 κατέκτησαν το πρώτο τους Κύπελλο μετά το 2011 και πρώτο τίτλο τους μετά το 2016!
Καλύτεροι οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου έφτασαν ακόμη και στο +12 (59-47). Ωστόσο, οι Πειραιώτες έσφιξαν στα μετ’ όπισθεν και με σερί 15-0 στα πρώτα 6:30» του τέταρτου και με επιμέρους σκορ συνολικά 6-23 στα τελευταία δέκα λεπτά έφτασαν στη νίκη.

Ο MVP

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 21 πόντους με 7/13 σουτ, ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ σε 37’06»), αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Τόμας Γουόκαπ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού γέμισε με την ενέργειά του τα «Δύο Αοράκια» και έκρυψε το καλάθι και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, δημιουργώντας -χάρη στην άμυνά του- τις συνθήκες για την ανατροπή και τη νίκη