Ειδησεογραφικό site

Νίκη-χρυσάφι της Εθνικής στην Κύπρο(1-2) και φουλ για Μουντιάλ

57

Δεν ήταν δυνατόν η Ελλάδα να πετάξει το «δώρο» που έστειλε το Βέλγιο από τη Βοσνία.

Αν και η Εθνική έμεινε πίσω στο σκορ από την Κύπρο στο 18’ από το γκολ του Πιέρου Σωτηρίου (κακή εφαρμογή του οφσάιντ από τον Τζαβέλλα), οι παίκτες του Μίκαελ Σκίμπε κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, μέσα σε δύο λεπτά και πριν από το ημίχρονο.

Στο 24’ ο Μάνταλος, αφού πήρε την πάσα από τον… Λαΐφη, έδωσε στον Μήτρογλου με τον επιθετικό της Μαρσέιγ να τελειώνει με εξαιρετικό τρόπο την ατομική του ενέργεια, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Τζιόλης με κεφαλιά έγραψε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι Έλληνες διεθνείς στο β’ ημίχρονο. Κορυφαία στιγμή ήταν αυτή στο 57’ με το πλασέ του Μάνταλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Παναγή.

Πλέον, η Εθνική αφού φυσικά επικρατήσει του Γιβραλτάρ την προσεχή Τρίτη (10/10) στο «Γ. Καραϊσκάκης» για να εξασφαλίσει τη 2η θέση, θα περιμένει και τα αποτελέσματα από τους άλλους ομίλους ώστε να είναι κανονικά στην κληρωτίδα για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.