Μπάγερν-Ολυμπιακός 2-0: Άντεξε 70 λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετά…

22

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο ματς και επιχείρησε να πιέσει και να απειλήσει από νωρίς τον Ολυμπιακό. Στο 5ο λεπτό ο Σα έβγαλε δύσκολα ένα σουτ του Γκορέτσκα ενώ οι Βαυαροί είχαν φάση με γύρισμα του Κομάν στο 21′, χαμένο τετ α τετ του Κομάν που έβγαλε ο Σα στο 34′ και ένα δοκάρι του Παβάρ στο 45′. Ο Ολυμπιακός είχε τον Σα σε πολύ καλή κατάσταση, ήταν γενικά σωστός τακτικά από αμυντικής πλευράς αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά. Η ουσιαστικά καλή του φάση ήταν στο 16′ από γύρισμα – τακουνάκι του Γκερέρο στον Ραντζέλοβιτς και σουτ του Σέρβου αρκετά έξω. Παρόλα αυτά το α’ μέρος έκλεισε στο 0-0.

ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΕΣΙΝΓΚ ΤΗΣ ΜΠΑΓΕΡΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ
Στην επανάληψη η Μπάγερν πρέσαρε και άλλο τον Ολυμπιακό. Στο 50ό λεπτό είχε δοκάρι σε φάση όπου ο Σα έβγαλε την κεφαλιά του Γκορέτσκα ενώ στο 53′ οι Μεριά και Σα σταμάτησαν τον Λεβαντόφσκι. Στο 60′ ο πολύ καλός Κομάν είχε ένα σουτ που έβγαλε ο Σα και στο 69′ από δικό του γύρισμα σκόραρε από κοντά με προβολή ο Λεβαντόφσκι. Στο 71′ ο Κομάν είχε πολύ καλή χαμένη ευκαιρία ενώ οι Βαυαροί έψαξαν και 2ο τέρμα. Μετά από χαμένο τετ α τετ του Μίλερ στο 87′ ο Πέρισιτς που λίγο πριν είχε μπει αλλαγή έκανε από κοντά το τελικό 2-0 μετά από λάθος του Ελ Αραμπί στην επίθεση και αδυναμία του Τσιμίκα να διώξει την μπάλα.

Ο Κομάν μαζί με τον Λεβαντόφσκι. Ο πρώτος γενικά έκανε γεμάτο ματς ενώ ο 2ος σκόραρε για μία ακόμα αναμέτρηση.

Ο Πέρισιτς λίγο μετά την είσοδό του στο ματς έβαλε γκολ. Από τον Ολυμπιακό άκρως θετικό πρόσημο είχε ο Σα με μεγάλες επεμβάσεις (σ.σ. οκτώ αποκρούσεις) και καλός ήταν ο Σεμέδο.

Το κέντρο του Ολυμπιακού σε επίπεδο κυκλοφορίας της μπάλας δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ούτε τα άκρα στην επίθεση πήγαν καλά.

Δεν έχει κάνει το μεγάλο ή το σοβαρό λάθος η διαιτησία. Στάθηκε αρκετά καλά.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Μαρτίνες, Λεβαντόφσκι, Γκορέτσκα (82′ Τολισό), Ντέιβις, Γκνάμπρι (88′ Πέρισιτς), Μίλερ, Αλάμπα, Κομάν (90+ Κουτίνιο) και Κίμιχ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71′ Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε (79′ Ελ Αραμπί), Ομάρ, Μεριά, Τσιμίκας και Ραντζέλοβιτς (61′ Μασούρας)