Ειδησεογραφικό site

Μίλαν και Τσέλσι στο δρόμο του Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

3.162

Σπουδαίες ομάδες στο δρόμο του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League – O Ολυμπιακός στον 6ο όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Μίλαν, Μπέτις και την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο – O ΠΑΟΚ στον 12ο τις Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ, Βίντι!

Είχε κέφια η κληρωτίδαμ τουλάχιστον όσον αφορά τους δύο εκπροσώπους της Ελλάδας στο Europa League, καθώς Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ετοιμάζονται να ζήσουν βραδιές… Champions League!

Οι ερυθρόλευκοι στον 6ο όμιλο κληρώθηκαν με την Μίλαν (για 2η σερί χρονιά στην Ελλάδα καθώς πέρσι στους ομίλους είχε παίξει με την ΑΕΚ), την Ισπανική Ρεάλ Μπέτις και η αλήθεια είναι ότι πήρε το… τζόκερ από το 4ο γκρουπ που ήταν η Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο (για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στους ομίλους).

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον ΠΑΟΚ που θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι και δύο ομάδες που αποκλείστηκαν στα πλέι οφ του Champions League! την Μπάτε Μπορίσοφ από την Λευκορωσία που αποκλείστηκε από την Αϊντχόφεν και την Ουγγρική Βίντι που αποκλείστηκε από την ΑΕΚ!

Το φοβερό είναι ότι η ΑΕΚ στον όμιλο της στο CL θα αγωνιστεί με την Μπενφίκα που απέκλεισε στα play off τον ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ με την Βίντι που αποκλείστηκε στην ίδια φάση από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι έχουν ως εξής:
1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς, Ζυρίχη, ΑΕΚ Λάρνακας
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Λιεψία, Ρόζενμποργκ
3ος όμιλος: Ζενίτ, Κοπεγχάγη, Μπορντό, Σλάβια Πράγας
4ος όμιλος: Άντερλεχτ, Φενέρμπαχτσέ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Σπάρτακ Τρνάβα
5ος όμιλος: Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Καραμπάγκ, Βόρσκλα
6ος όμιλος: Ολυμπιακός, Μίλαν, Μπέτις, Ντουντελάνζ
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης, Σπαρτάκ Μόσχας, Ρέϊντζερς
8ος όμιλος: Λάτσιο, Μαρσέιγ, Άιντραχτ, Απόλλων Λεμεσού
9ος όμιλος: Μπεσίκτας, Γκενκ, Μάλμε, Σάρσμποργκ
10ος όμιλος: Σεβίλλη, Κράσνονταρ, Σταντάρ Λιέγης, Ακίσασπορτ
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Αστάνα, Ρεν, Γιάμπλονετς
12ος όμιλος: Τσέλσι, ΠΑΟΚ, ΜΠΑΤΕ, Βίντι

Οι ημερομηνίες των αγωνιστικών:
1η Αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου
2η Αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου
3η Αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου
4η Αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου
5η Αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου
6η Αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

Θυμηθείτε την κλήρωση όπως την παρακολουθήσατε μέσα από τοwww.protothema.gr.

-Η Γιάμπλονετς στον 11ο κι η Βίντι συμπληρώνει τον όμιλο του ΠΑΟΚ!

– Ο Απόλλων Λεμεσου στον 8ο όμιλο

-Ο όμιλος του Ολυμπιακού συμπληρώνεται με την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο!

-Η Ρέιντζερς στον 7ο όμιλο, η Τρνάβα στον 4ο, η Βόρσκλα στον 5ο όμιλο

-Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι η πρώτη ομάδα από το 4ι γκρουπ δυναμικότητας και πάει στο 1ο όμιλο. Ακολουθεί η Ρόζενμποργκ στον 2ο και η Σλάβια Πράγας στον 30.

Πραγματικοί όμιλοι Champions League για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ!
1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς, Ζυρίχη
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Λιεψία
3ος όμιλος: Ζενίτ, Κοπεγχάγη, Μπορντό
4ος όμιλος: Άντερλεχτ, Φενέρμπαχτσέ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ
5ος όμιλος: Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Καραμπάγκ
6ος όμιλος: Ολυμπιακός, Μίλαν, Μπέτις
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης, Σπαρτάκ Μόσχας
8ος όμιλος: Λάτσιο, Μαρσέιγ, Άιντραχτ
9ος όμιλος: Μπεσίκτας, Γκενκ. Μάλμε
10ος όμιλος: Σεβίλλη, Κράσνονταρ, Σταντάρ Λιέγης
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Αστάνα
12ος όμιλος: Τσέλσι, ΠΑΟΚ, ΜΠΑΤΕ

-Η Μπάτε Μπορίσοφ στον όμιλο με Τσέλσι, ΠΑΟΚ

-Η Ρεν στον 11ο όμιλο

-Η Μπέτις στον όμιλο με Ολυμπιακό και Μίλαν!

-Η Σταντάρ Λιέγης στον 10ο

-Η Λειψία στον 2ο, η Ζυρίχη στον 1ο, η Σπαρτάκ Μόσχας στον 7ο κι η Μπορντό στον 3ο, η Άιντραχτ στον 8ο και η ντινάμο Ζάγκρεμπ στον 4ο κι η Καραμπάγκ στον 5ο.

Μέχρι στιγμής η κλήρωση για τις ελληνικές ομάδες θυμίζει Champions League!
1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς,
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ
3ος όμιλος: Ζενίτ, Κοπεγχάγη
4ος όμιλος: Άντερλεχτ, Φενέρμπαχτσέ
5ος όμιλος: Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας
6ος όμιλος: Ολυμπιακός, Μίλαν
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης
8ος όμιλος: Λάτσιο, Μαρσέιγ
9ος όμιλος: Μπεσίκτας, Γκενκ
10ος όμιλος: Σεβίλλη, Κράσνονταρ
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Αστάνα
12ος όμιλος: Τσέλσι, ΠΑΟΚ

-Ο ΠΑΟΚ στον 12ο όμιλό με την Τσέλσι!

-Η Μαρσέιγ στον 8ο όμιλο, η Γκενκ στον 9ο, η Κράσνονταρ στον 10ο, η Αστάνα στον 11ο .

– Η Μίλαν στον όμιλο του Ολυμπιακού!

-Η Κοπεγχάγη στον 3ο όμιλο, η Φενέρμπαχτσε στον 4ο, η Σπόρτινγκ στον 5ο όμιλο

-Η Λουντογκόρετς στον 1ο όμιλο, η Ραπίντ Βιέννης στον 7ο, η Σέλτικ στον 2ο όμιλο

-Ξεκινάει το 2ο γκρουπ που είναι ο ΠΑΟΚ

Αυτή είναι η εικόνα μέχρι στιγμής
1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν,
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ,
3ος όμιλος: Ζενίτ,
4ος όμιλος: Άντερλεχτ,
5ος όμιλος: Άρσεναλ,
6ος όμιλος: Ολυμπιακός,
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ
8ος όμιλος: Λάτσιο
9ος όμιλος: Μπεσίκτας
10ος όμιλος: Σεβίλλη
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου
12ος όμιλος: Τσέλσι

-Η Μπεσίκτας στον 9ο, η Σεβίλλη στον 10ο, η Ντινάμο Κιέβου στον 11ο και η Τσέσλι στον 12ο. Ολοκληρώθηκε το πρώτο γκρουπ…

-Η Βιγιαρεάλ στον 7ο, η Λάτσιο στον 8ο

-Η Άρσεναλ στον 5ο και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στον 6ο

-Η Σάλτσμπουργκ στον 2ο, η Ζενίτ στον 3ο κι η Άντερεχτ στον 4ο

-Η Λεβερκούζεν στον 1ο όμιλο

-Ξεκινάει η διαδικασία της κλήρωσης…

-Τώρα προβάλεται το βίντεο όπου εξηγείται η τεχνική διαδικασία της κλήρωσης…

-Ο Τζόρτζιο Μαρκέτι, αναπληρωτής γενικός γραμματέας της UEFA είναι επί σκηνής για να διευθύνει την κλήρωση.

-Αυτοί που θα βοηθήσουν στην κλήρωση είναι ο παλαίμαχος Ολλανδός Άαρον Βίντερ, ο οποίος στο παρελθόν έχει κατακτήσει το κύπελλο UEFA με την Ίντερ και ο Αργεντινός Ερνάν Κρέσπο!

-Ο φετινός τελικός θα διεξαχθεί στο Μπακού κι ο προσβευτής του τελικού είναι ο Αζέρος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Ντένις Γκασίμοφ…

-Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν ο κορυφαίος παίκτης της περσινής διοργάνωσης έχοντας σκοράρει μεταξύ άλλων και δύο γκολ γι την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό με την Μαρσέιγ. Ο Γάλλος μέσω βίντεο εξέφρασε τις ευχαριστίες του…

-Είδαμε το βίντεο με τα highlights από την περσινή σεζόν.

-Όπως και η αντίστοιχη διαδικασία του Champions League η σημερινή κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στο Grimaldi Forum στο Μονακό.

-Ο Ολυμπιακός είναι στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας μαζί με τις
Σεβίλλη 113.000
Άρσεναλ 93.000
Τσέλσι 82.000
Ζενίτ 78.000
Μπάγερ Λεβερκούζεν 66.000
Ντιναμό Κιέβου 62.000
Μπεσίκτας 57.000
Σάλτσμπουργκ 55.500
Βιγιαρεάλ 52.000
Άντερλεχτ 48.000
Λάτσιο 41.000

ενώ ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο που αποτελείται από τις
Σπόρτινγκ Λισαβόνας 40.000
Λουντογκόρετς 37.000
Κοπεγχάγη 34.000
Μαρσέιγ 32.000
Σέλτικ 31.000
Μίλαν 28.000
Γκενκ 27.000
Φενέρμπαχτσε 23.500
Κράσνονταρ 23.500
Ραπίντ Βιέννης 21.500

Οι δύο ελληνικές ομάδες δεν είναι δυνατό να τεθούν αντιμέτωπες σε αυτή τη φάση, όπως ισχύει και για κάθε κλαμπ από την ίδια χώρα (αλλά και για ομάδες από Ρωσία και Ουκρανία), ενώ σύμφωνα με τον προγραμματισμό της UEFA θα παίζουν σε διαφορετικές ώρες. Υπενθυμίζεται πως από φέτος οι αγώνες του Europa League θα διεξάγονται σε δύο διαφορετικές ζώνες ώρας, στις 19:55 και στις 22:00.

Οι ημερομηνίες των αγωνιστικών:
1η Αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου
2η Αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου
3η Αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου
4η Αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου
5η Αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου
6η Αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

*Η κλήρωση για τους «32» θα γίνει στις 17 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά, όλα τα γκρουπ δυναμικότητας:
ΓΚΡΟΥΠ 1
Σεβίλλη 113.000
Άρσεναλ 93.000
Τσέλσι 82.000
Ζενίτ 78.000
Μπάγερ Λεβερκούζεν 66.000
Ντιναμό Κιέβου 62.000
Μπεσίκτας 57.000
Σάλτσμπουργκ 55.500
Ολυμπιακός 54.000
Βιγιαρεάλ 52.000
Άντερλεχτ 48.000
Λάτσιο 41.000

ΓΚΡΟΥΠ 2
Σπόρτινγκ Λισαβόνας 40.000
Λουντογκόρετς 37.000
Κοπεγχάγη 34.000
Μαρσέιγ 32.000
Σέλτικ 31.000
ΠΑΟΚ 29.500
Μίλαν 28.000
Γκενκ 27.000
Φενέρμπαχτσε 23.500
Κράσνονταρ 23.500
Ραπίντ Βιέννης 21.500

ΓΚΡΟΥΠ 3
Μπέτις 21.399
Καραμπάγκ 20.500
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 20.500
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 17.500
Λειψία 17.000
Άιντραχτ Φρανκφούρτης 14.285
Μάλμε 14.000
Σπαρτάκ Μόσχας 13.500
Σταντάρ Λιέγης 12.500
Ζυρίχη 12.000
Ρεν 11.283
Μπορντό 11.283

ΓΚΡΟΥΠ 4
Απόλλων Λεμεσού 10.000
Ρόζενμποργκ 9.000
Βόρσκλα Πολτάβα 8.226
Σλάβια Πράγας 7.500
Ακίσαρσπορ 7.160
Γιάμπλονετς 6.035
ΑΕΚ Λάρνακας 4.310
Βίντι 4.250
Ρέιντζερς 3.725
Ντουντελάνζ 3.500
Σπάρτακ Τρνάβα 3.500
Σάρπσμποργκ 3.485

Τα σχόλια είναι κλειστά.