Handball Premier: Στο 2-0 ο Ολυμπιακός στη σειρά τελικών με την ΑΕΚ

83

Τρομερή ανατροπή από τον Ολυμπιακό που κέρδισε 22-21 την ΑΕΚ και έφτασε στο 2-0 και μία νίκη μακριά από τον τίτλο στην Handball Premier!
Οι Πειραιώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν με τέσσερα γκολ διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (10-14 στο 32′) με έναν εκπληκτικό Παπαβασίλη στην επίθεση (7 γκολ) και έναν Μπάουερ που τα έβγαζε όλα στο τέρμα, έκανε την μεγάλη ανατροπή, βρέθηκε στο +3 (22-19) και τελικά με 22-21 έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το κλίμα μετά τις ήττες στον τελικό του κυπέλλου και τον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, με τον Αλέξη Αλβανό για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας.

Και ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, μπαίνοντας δυνατά από το πρώτο λεπτό. Εχοντας στον πάγκο τον Τζηρά, δημιούργησε γρήγορα μία διαφορά δύο τερμάτων που κράτησε ως το 15’.

Εκεί το 5-7 και έχοντας χρεωθεί δίλεπτη, ο Ολυμπιακός με τον Μοντόρο ισοφάρισε σε 7-7, αλλά ήταν και η μόνη φορά στο πρώτο 30λεπτο που ήρθε σε επαφή στο σκορ με την ΑΕΚ.

Η Ενωση με τον Κεδέρη από το σημείο του πέναλτι πέρασε και πάλι μπροστά με δύο γκολ (7-9) στο 22’ κερδίζοντας και δίλεπτη. Με τον ίδιο τρόπο ο Κεδέρης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων γκολ στην ΑΕΚ (7-11 στο 26’) με άλλα δύο πέναλτι.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού πήγε στα αποδυτήρια με ένα +3 (12-9) έχοντας μπλοκάρει επιθετικά τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Παπαβασίλης και Μπάουερ έφεραν την ανατροπή για τον Ολυμπιακό
Στην επανάληψη με το σκορ 10-14 για την ΑΕΚ, η Ενωση δέχτηκε δύο δίλεπτες στο 34’ και με… συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-14, για να κάνει και πάλι ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Παπαβασίλης, που σκόραρε δύο τέρματα σε αυτό το διάστημα, έβαλε και τρίτο διαδοχικό για να ισοφαρίσει στο 37’ σε 14-14.

Στο 40’ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο 40’ και η Ενωση δεν μπορούσε να νικήσει με τίποτα τον Μπάουερ στην επίθεση. Για 12 λεπτά δεν έβρισκε γκολ και το έκανε στο 45’ με τον Κεδέρη για να ισοφαρίσει 15-15. Ο Παπαβασίλης και ο Καραμπουρνιώτης πήγαν το σκορ στο +2 ξανά για τον Ολυμπιακό (17-15 στο 47’), η Ενωση στο 50’ αν και με λιγότερο παίκτη ισοφάρισε με τον Μυλωνά. Ο Παπαβασίλης με μία λόμπα πήγε το σκορ πάλι στο +2 (19-17 στο 52’) και στο 55’ ο ίδιος παίκτης πήγε την διαφορά στο +3 (21-18).

Ο Αλ. Αλβανός ρίσκαρε, έβαλε 7 παίκτες γηπέδου στην επίθεση και δικαιώθηκε μειώνοντας με τον Λέμος σε 21-20 (57’) και σε 22-21 μπαίνοντας στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα. Ωστόσο εκεί, το τελευταίο σουτ της ομάδας του, σταμάτησε από τον εκπληκτικό Μπάουερ, που με 17 συνολικά έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 22-21
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημ.) 13-14, 14-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21