H Ξάνθη πήρε το μπαράζ και συνεχίζει στη Σούπερ Λίγκα (Βίντεο)

24

Μετά από ένα επεισοδιακό μπαράζ, η Ξάνθη κατάφερε αν και αγωνιζόταν για ένα περίπου ημίχρονο με δέκα παίκτες, να νικήσει τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-2 και να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Σούπερ Λίγκα, για 25η συνεχόμενη χρονιά.

Η προβληματική μέρα του μπαράζ, φάνηκε από το πρωί. Όταν οι υπάλληλοι του Κλεάνθης Βικελίδης, αντίκρισαν με το που άνοιξαν το γήπεδο, προνισμένες τις δύο εστίες και πεταμένα στον χλοοτάπητα, σπασμένα γυαλιά και καρφιά, ενώ στην θύρα 2 υπήρχαν γραμμένα υβριστικά συνθήματα για τους Μπέο και Πανόπουλο. Μετά από υπεράνθρωπες προσπάθειες που κράτησαν για περισσότερες από έξι ώρες, το γήπεδο καθαρίστηκε και αντικαταστάθηκαν οι δύο εστίες προκειμένου να διεξαχθεί το παιχνίδι.

Και πάλι όμως δημιουργήθηκε πρόβλημα λίγο πριν την έναρξη του, αφού η Ξάνθη δεν ήθελε να καθίσει στον πάγκο των φιλοξενούμενων, επειδή από πίσω βρίσκονταν οι οπαδοί του Ολυμπιακού. Τελικά με καθυστέρηση μισής περίπου ώρας, και με την Ξάνθη να δέχεται να καθίσει στον πάγκο των φιλοξενούμενων, το παιχνίδι άρχισε.

Η Ξάνθη, είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε την εστία του Γκίτκου. Στο 33’ και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Γκούρμα, με ένα καταπληκτικό σουτ έκανε το 1-0. Στο 43’ ο Κάλβο, είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γούτας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάλβο, έκανε το 1-1.

Στο 47’ ο Μάνταλος άφησε την Ξάνθη με δέκα παίκτες, αφού δέχθηκε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα, επειδή χτύπησε στο πρόσωπο με το χέρι του, τον Ζέρη. Στο 71’ ο Νικολιάς έφυγε από τα δεξιά, έκανε το σουτ αλλα ο Κυριακίδης έδιωξε με γροθιές. Στο 80’ ο Κάλβο εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκίτκος έδιωξε σώζοντας την εστία του. Ο Ράνος στο 82’ με κεφαλιά, μετά από γέμισμα του Κάλβο έκανε το 1-2. Στο 88’ ο Ιωάννου μπροστά σε άδεια εστία δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή, για να κάνει το 2-2, ενώ και στις καθυστερήσεις έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Μελίσσης, Ρόκας, Αρβανίτης, Ράνος, Μουκουάνα, Κυριακίδης

Κόκκινες: 47’ Μάνταλος,

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Πινδώνης, Ζέρης (86’ Κατσίκης), Μόνχε (86’ Ιωάννου), Νικολιάς (77΄Μπρέσκα), Γκούρμα

Ξάνθη: Κυριακίδης, Βασιλακάκης, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Μπέρτος, Φλίσκας, Κάλβο (+90’ Χοσέμι), Μάνταλος, Μαρίν (55΄Ράνος), Μουκουάνα (90’ Βάλλας), Σολτάνι