Ερυθρόλευκο πάρτι στο ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-95

43

Με κορυφαίο τον Φαλ (19π, 9 ριμπ)  ο Ολυμπιακός κέρδισε με +24 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την Euroleague  και έφτασε στις 10 σερί νίκες απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό του – Δεν έφταναν οι 30 πόντοι του Μπέικον

5769739
Απουσίαζε ο Βεζένκοφ από τον Ολυμπιακό. Ε, και; Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν και για… εκείνον στο κλειστό του ΟΑΚΑ (Euroleague) όπου απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο το σερί των (αισίως) 10 νικών! Είναι αυτό που λένε. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν και κερδίζουν τον Παναθηναϊκό με κάθε τρόπο και με οποιοδήποτε ρόστερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο παρουσιάστηκαν άριστα διαβασμένοι αλλά φρόντισαν με εξαιρετικό μπάσκετ να πάρουν τα ηνία του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και απλά στη συνέχεια να έστελναν τον δείκτη του σκορ σε αστρονομικές διαστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά έφτασε και στο +31 για λογαριασμό του Ολυμπιακού, δείγμα και της απόλυτης κυριαρχίας του στο ντέρμπι.

Πέντε παίκτες των Πειραιωτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με MVP τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους έχοντας 9/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου πρόσθεσε άλλους 13 πόντους με 5/5 δίποντα, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Γουόκαπ (12π.), Κάνααν (17π.), Σλούκας (11π.) και Μπολομπόι (11π.)

Το ματς
No Vezenkov? No problem για τον Ολυμπιακό από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» ενεργοποίησαν άμεσα το plan b με το «καλημέρα» του ντέρμπι το οποίο δεν ήταν άλλο από το να περνάει συνέχεια η μπάλα από τα χέρια του Μουσταφά Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ έκανε «πάρτι» στην «πράσινη» ρακέτα, είτε είχε απέναντί του τον Αρτούρας Γκουντάιτις, είτε τον Γιώργο Παπαγιάννη. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 11 πόντους και 5/5 δίποντα, δείγμα και των όσων συνέβησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ το συγκεκριμένο διάστημα. Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10/11 δίποντα έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στην επίθεση.

Αντίθετα τα προβλήματα δεν είχαν τελειωμό για τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς. Ο Ολυμπιακός ήταν άριστα διαβασμένος και φρόντισε να γίνει το αφεντικό του ΟΑΚΑ πριν καλά-καλά δοθεί το τζάμπολ του ματς. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-26 υπέρ των φιλοξενούμενων ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όχι μόνο δεν σταμάτησαν εκεί, αλλά πάτησαν ακόμα πιο δυνατά το πόδι στο γκάζι. Ακόμη και με τον Φαλ στον πάγκο για τις απαραίτητες ανάσες, ο Ολυμπιακός έγινε ακόμα πιο επιθετικός και αυτό χάρη στην καλή του άμυνα.

Με επιμέρους 15-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του β’ δεκαλέπτου εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +19 (22-41) και ήταν για άλλη μια φορά ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο μεγαλύτερος δείκτης της διαφοράς στο πρώτο ημίχρονο ήταν το +23 για λογαριασμό του Ολυμπιακού (26-49) καθώς οι «πράσινοι» έμοιαζαν να βρίσκονται σε τελείως διαφορετικό γήπεδο. Δύο καλές άμυνες και δύο τρίποντα από Μπέικον και Γουίλιαμς «κατέβασαν» το σκορ στους 17 πόντους (32-49) προσπαθώντας να δώσουν «πνοή» στην ομάδα τους με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο 36-53 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικα νούμερα με το εκπληκτικό 82.6% στα δίποντα με 19/23 σουτ (!!) και κάπως έτσι μπόρεσε να υπερκαλύψει το 25% στα τρίποντα με μόλις 3/12 έξω από τα 6.75 μέτρα. Το στατιστικό που έκανε την διαφορά ήταν οι 16 ασίστ για μόλις 4 λάθη των «ερυθρολεύκων» οι οποίοι μετά τον Φαλ (11π.) του α’ δεκαλέπτου, βρήκαν σκορ από τους Μπόλομποϊ (8π., 4/5δίπ.), Σλούκα (9π., 2/2δίπ., 1/1τρ., 2/2β., 4ασ.) και ΜακΚίσικ (7π., 3/3δίπ., 1/1β.) Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε ξεχάσει την έννοια της λέξης ασίστ με 6 τελικές πάσες για 6 λάθη στο πρώτο μισό του ματς, έχοντας επίσης 10/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα και πέντε ριμπάουντ λιγότερα (12 έναντι 17). Ο Μπέικον ήταν ο μοναδικός που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του «ζωντανή» στο ματς έχοντας σε αυτό το διάστημα 14 πόντους με 4/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κατέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (41-55 στο 22′) ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε πάρει την ψυχολογία από το πρώτο μισό του αγώνα και φρόντισε να διαχειριστεί άψογα την μεγάλη διαφορά που είχε αποκτήσει. Ο Μουσταφά Φαλ συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει στην πρώτη περίοδο (45-62 στο 25′ και 47-65 στο 26′) ενώ τη σκυτάλη πήρε και ο Αϊζάια Κάνααν για την επιστροφή του Ολυμπιακού στο +25 (48-73) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Ουσιαστικά το ντέρμπι είχε τελειώσει. Οι «ερυθρόλευκοι» αποδείκνυαν ότι δεν ήταν καθόλου τυχαίες οι προηγούμενες νίκες του και η (μεγάλη) διαφορά απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Ο δείκτης του σκορ πήρε αστρονομικές διαστάσεις για λογαριασμό του Ολυμπιακού καθώς έφτασε και στο +31 (50-81) λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Κάτι που προκάλεσε και τις έντονες αποδοκιμασίες στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Φυσικά οι μεν φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να απολαμβάνουν το πάρτι που είχαν στήσει στο Μαρούσι, ενώ οι γηπεδούχοι μέτραγαν αντίστροφα τα λεπτά προκειμένου να τελειώσει το μαρτύριό τους μέχρι το τελικό 71-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2 (1/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Λι 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 4 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 4 (1), Γκουντάιτις 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 19 (9/10 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ), Σλούκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πίτερς (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 7 (3/3 δίποντα)