Επιτέλους νίκη για τη βελτιωμένη Ελλάδα, 2-1 τη Βοσνία

41

Η Ελλάδα προηγήθηκε με τον Παυλίδη στο 30′ από την ασίστ του Μάνταλου, αλλά ο Κόγιακ πέντε λεπτά μετά ισοφάρισε για τους Βόσνιους. Η Εθνική όμως στο β’ ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη, είχε δύο δοκάρια με Σταφυλίδη και Μασούρα και φάσεις για γκολ. Τελικά στο 89′ με αυτογκόλ του Κοβάσεβιτς από προσπάθεια του Φετφατζίδη έγινε το 2-1 και η Ελλάδα πήρε το «τρίποντο».

Πάντως για δεύτερο σερί ματς έδειξε καλύτερη εικόνα σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν και ότι βελτιώθηκε αρκετά επί των ημερών του Ολλανδού ομοσπονδιακού προπονητή Τζον Φαν’τ Σιπ. Το (πολύ) αρνητικό ήταν ότι το ματς έγινε μπροστά σε μόλις 1.000 θεατές στο ΟΑΚΑ.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Εθνική ομάδα παρέμεινε προτελευταία στον όμιλο έχοντας 8 βαθμούς, ενώ η Βοσνία έμεινε στο -5 από την δεύτερη Φινλανδία που κέρδισε άνετα την Αρμενία και είναι κοντά στην πρόκριση της στα τελικά του EURO για πρώτη φορά. Η Ιταλία κέρδισε και μέσα στο Λιχτενστάιν και πέτυχε την 8η σερί νίκη της στον όμιλο.

Τα αποψινά αποτελέσματα των ομίλου της Εθνικής στα προκριματικά του EURO 2020:
Eλλάδα-Ισραήλ 2-1 (30′ Παυλίδης, 89′ αυτ. Κοβάτσεβιτς – 35′ Κόγιακ)
Λιχτενστάιν-Ιταλία 0-5 (2′ Μπερναρντέσκι, 70′, 92′ Μπελότι, 77′ Ρομανιόλι, 82′ Ελ Σαραουΐ)
Φινλανδία-Αρμενία 3-0 (31′ Γένσεν, 61′, 88′ Πούκι)