25 Φεβρουαρίου 1973: Όταν ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ με γκολ του Λοσάντα

1.143

Βρισκόμαστε στα τέλη Φεβρουάριου του 1973. Ολόκληρη η ποδοσφαιρική Ελλάδα, αφήνοντας στην άκρη τις πολιτικές-κοινωνικές αναταραχές της εποχής, στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στον ΠΑΟΚ, μόνο που για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή στην πρώτη θέση, με τους Πειραιώτες να ακολουθούν έχοντας μέχρι τότε (20ή αγωνιστική) μόλις μια ήττα στο παθητικό τους, κι αυτή στην Τούμπα!

Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στον Πειραιά πρωτοπόρος και αήττητος. Δέκα μέρες πριν είχε κάνει πολύ καλή εμφάνιση και πήρε ισοπαλία 1-1 στο φιλικό κόντρα στον σπουδαίο Άγιαξ του Κρόιφ. Η ομάδα του Σάνον, με το συν τρία από τους «ερυθρόλευκους», ακόμη και με την ισοπαλία ήταν ικανοποιημένη.

Ο δεύτερος Ολυμπιακός θέλει μόνο νίκη και πιθανή απώλεια βαθμού έμοιαζε με ήττα. Το πρωτάθλημα ή θα ξανάρχιζε ή θα τελείωνε με το ντέρμπι του Φαλήρου. Το ματς για τους Πειραιώτες μοιάζει τελικός.

Κυριακή 15.30 αρχίζει το ματς με διαιτητή τον Αθηναίο Φακή. Χωρίς τηλεοπτική κάλυψη το ντέρμπι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα νευρικό παιχνίδι με σκληρές μονομαχίες και πολύ λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες καθώς το βάρος έχει πέσει στο κέντρο. Πολλά φάουλ, πολλές καθυστερήσεις, πολύ λίγο ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός μεταμορφώνεται. Συγκεντρώνεται στο να παίξει μπάλα και αυξάνει την πίεση. Οι Πειραιώτες καλπάζουν, με κορυφαίους τους Γιούτσο και Λοσάντα στριμώχνουν τον ΠΑΟΚ στα κάρε του και αρχίζει ο «βομβαρδισμός». Οι Θεσσαλονικείς φαίνεται να τα έχουν χαμένα και αμύνονται απεγνωσμένα.

Η ομάδα του Πετρόπουλου κάνει ευκαιρίες όμως η ώρα περνάει και το φάντασμα της ισοπαλίας μοιάζει να πλησιάζει απειλητικά στο «Καραϊσκάκης». Και όχι μόνο αυτό αλλά στο 73 βγαίνει τετ α τετ ο Αποστολίδης και ο Κελεσίδης πραγματοποιεί την πιο πολύτιμη απόκρουση του πρωταθλήματος.

Δυο λεπτά αργότερα, στο 75′, έρχεται το γκολ. Δυνατό σουτ του Αγγελή (αυτόν έδωσε σκόρερ αρχικά το ραδιόφωνο), παρεμβαίνει ο Λοσάντα και με ιδανικό πλασέ νικά τον εκπληκτικό ώς εκείνη τη στιγμή Στέφα.

Πανζουρλισμός στο γήπεδο. «Ακόμη και η θάλασσα αντάρεψε από τη δύναμη των ζητωκραυγών των οπαδών του Πειραιά», έγραφε ο τύπος της εποχής. Φώναζαν το σύνθημα: «Εκεί, εκεί, ΕΔΩ θα προσκυνήσετε τον Ολυμπιακό». Σαν λάβα ηφαιστείου που έβραζε οι φίλαθλοι από την αγωνία τους και εξερράγη όταν ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα. Μετά τη νίκη επί του αήττητου ΠΑΟΚ, κάηκαν Αθήνα και Πειραιάς από τους πανηγυρισμούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έπαιξαν με μυαλό, έξυπνη τακτική και αποφασιστικότητα είχαν κορυφαίους τους Γκαϊτατζή, Γιούτσο, Συνετόπουλο και Λοσάντα.

Από τους Θεσσαλονικείς που… φοβήθηκαν το ματς, κορυφαίοι οι Στέφας (δεν ευθύνεται για το γκολ), Σαράφης και Φουντουκίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πετρόπουλος): Κελεσίδης, Γκαϊτατζής, Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Συνετόπουλος, Βιέρα, Γιούτσος, Δεληκάρης, Υβ, Λοσάντα

ΠΑΟΚ: (Σάννον) Στέφας, Γούναρης, Παπαδόπουλος, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης(Μπέλλης), Τερζανίδης, Σαράφης, Χατζηαντωνίου, Αποστολίδης, Κούδας, Ασλανίδης(Παρίδης)

Εισιτήρια: 41.072

Ο ΠΑΟΚ είχε παράπονα από τον Αθηναίο διαιτητή Φακή γιατί ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων (είχαν αποχωρήσει τραυματίες οι Ασλανίδης και Ιωσηφίδης) από το α’ ημίχρονο και ο Ολυμπιακός για ένα καταφανέστατο πέναλτι που του αρνήθηκε, όταν ο Χατζηαντωνίου ανέτρεψε τον Γκαϊτατζή στο 81ο λεπτό. Σημαντική η παρουσία των φιλάθλων του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν κοντά στην ομάδα έστω κι αν γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα εκείνη τη χρονιά. Ήταν η πρώτη χρονιά που κατέβηκαν οργανωμένοι στο λεκανοπέδιο .

Έτσι, ο Ολυμπιακός μείωσε στον έναν βαθμό (54 έναντι 55 του ΠΑΟΚ), αφού το βαθμολογικό σύστημα της εποχής έδινε τρεις βαθμούς στη νίκη, δύο στην ισοπαλία και έναν στην ήττα.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ έχασε και στον Φωστήρα (1-0) ενώ ο Ολυμπιακός έφερε 0-0 στο Αιγάλεω.

Συνεπώς, είχαμε ισοβαθμία στους 56 βαθμούς στην 21η αγωνιστική. Από εκεί και πέρα οι δύο αντίπαλοι έκαναν το 6/6 στις επόμενες έξι αγωνιστικές, μέχρι την κομβική 28η αγωνιστική.

Εκεί ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία στην Καβάλα (1-1) με τον Παμπουλή. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ σε ένα αξέχαστο ματς, γνώρισε καταστροφική ήττα με 5-3 από την Παναχαϊκή στην Τούμπα (!) Έτσι, ο τίτλος βάφτηκε κόκκινος…